Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Koreano jugorët mendojnë për personat me syze, në fund të vitit sjellin maskën me bateri që shmang avullin

Një kompani koreano jugore ka krijuar një maskë me filtër që karikohet me bateri për të shmangur vështirësitë në frymëmarrje dhe avullin e krijuar në syze. LG Electronics’ PuriCare Wearable, vjen në një masë dhe peshon aq sa një palë syze për ski dhe ka filtra të vecantë për të pastruar ajrin.

Teksa autoritetet i bëjnë thirrje njerëzve që të përdorin maska për tu mbrojtur nga koronavirusi, krijuesit kanë gjetur metoda për ti dhënë njerëzve pajisje sa më efikase dhe mbrojtëse. Ndër problemet me të cilat përballen njerëzit janë vështirësitë në frymëmarrje dhe syzet me mjegull ndërsa frymëmarrja e ngrohtë kalon nga maja e maskës drejt syve.

“Frymëmarrja është shqetësimi më i madh kur bëhet fjalë për të mbajtur një maskë fytyre dhe maskat e disponueshme vijnë me një kosto të madhe mjedisore”, tha për Reuters Choi Yoon-hee, një zyrtar i lartë në ekipin e produktit të zgjidhjes së ajrit të LG Electronics.

Maska vjen me një rast që ngarkon baterinë dhe dezinfekton maskën me dritën UV. Pajisja do të jetë në dispozicion në fund të vitit dhe LG nuk e ka vendosur ende një çmim. LG tha që maska ka një jetëgjatësi të baterisë rreth tetë orë nëse mbahet me energji të ulët.(A.M/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *