Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashSportTe FunditTe Gjitha

Pèrlotet Maradona: Më ktheni “Dorën e Zòtit”, t’i jap fu.nd “Corònavirus”

Ish-ylli i Napolit dhe i Barcelonës po iu lùtet njerëzve të tregojnë soli.daritet me një organizatë, të quajtur “Corazones Solí.darios”, e cila mbështet ata që nuk kanë dot ushqim për të ngrënë në këtë kohë pande.mie globale. Dhe zëri i tij u përzie me emocione të forta, teksa kujtonte fëmijërinë e vet të vështi.rë në “Villa Fiorito” të Buenos Aires.

Maradona, i cili ka lùftuar me prôblemet e mbipeshës, si dhe një varësie shumë të madhe ndaj koka.inës në të kaluarën, kujtoi nënën e tij të dashur e të ndjerë, të njohur në Argjentinë si Dona Tota, teksa tha: “E gjithë dashuria ime shkon për popullin argjentinas. E gjithë kjo dashuri është si e nënës sime të ndje.rë, e pastër”.

Ndërsa sytë i mbusheshin me lôt, ai shtoi: “Ndihmoni njerëzit që të ushqehen. Kjo nuk është shfaqje, po ne.vojë për të mbështetur ata që janë vërtet në nevojë të madhe”. 59-vjeçari pranoi se po shihej nga shumë njerëz si “Dora e Zotit” në lidhje me golin e tij famëkeq në Kupën e Botës 1986, në Meksikë, kundër Anglisë. Në këtë pikë, u shpreh: “Sot e kërkoj përsëri atë dorë, që të mbarojë kjo pande.mi dhe njerëzit të mund të fillojnë të jetojnë përsëri jetën e tyre, me shëndet dhe lumturi”.

Disa ditë më parë, ai kishte thënë se rifillimi i futbollit me tifozët larg stadiumeve do të ishte si “të shohësh të dashurën tënde përsëri, pas pushimeve të një muaji”. Maradona është izôluar prej Co.vid-19 në Argjentinë, në shtëpinë e tij, në “Bella Vista” afër “Golf Club”, në Buenos Aires, rreth një orë e gjysmë me makinë larg nga qyteti i La Plata, ku është vendosur Gimnasia, skuadra që drejton.

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *