Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Bllokimi i aeroportit nga greva kontrollorëve, ushtria dhe FNSH zbarkojnë në Rinas

FNSH-ja dhe ushtria kanë mbërritur në Rinas, ku greva e kontrollorëve ka cuar në bllokimin e fluturimeve në aeroportin e Rinasit.

Mësohet se FNSH dhe policia ushtarake jane futur në godinën operacionale të Rinasit.

60 kontrollorë të Albkontroll janë në grevë që nga mbrëmja e djershme për shkak të pushimit nga puna të 5 prej tyre në mënyrë të papritur si dhe për reduktimin e pagave me 70%.

Ditën e sotme, Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku paralajmëroi se do të merren masa kundër kontrollorëve nëse nuk i japin fund grevës, e cila cënon sigurinë kombëtare, sipas ministres.

Ndër të tjera, Ministrja Balluku deklaroi ditën e sotme pas takimit me kontrollorët se ky është një grusht shteti, duke bërë përgjegjës ish-kryeministrin Sali Berisha.

Greva e kontrollorëve ka rizgjuar dhe debatin politik në distancë mes Kryeministrit Rama dhe Presidentit Meta, me Ramën që e akuzon Metën si iniciator të grevës së bashku me Saliun. Meta iu përgjigj duke i thënë “qeveria e 1 prillit do ta marrë përgjigjen diten e sotme nga aeroporti i Vlorës.

(E.H/faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

  • Koalicioni i udhëhequr nga PD (55%, 12,471 Votes)
  • PS (28%, 6,289 Votes)
  • Nuk do të votoj (9%, 2,011 Votes)
  • LSI (5%, 1,127 Votes)
  • Të tjera (4%, 929 Votes)

Total Voters: 22,827

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.