Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Rikthehet në detyrë Luan Daci, gjykata vendos në favor të tij

Pas një seance e cila ka zgjatur më shumë se 2 orë e 30 minuta, Gjykata ka vendosur në favor të Luan Dacit dhe që heq masën e pezullimit të tij nga detyra pas akuzave për falsifikim të dokumentave.

Avokatët e tij thanë pas përfundimit të seancës se nuk kishte asnjë gjetje për shkelje nga ana ish-gjyqtarit  i cili u pezullua nga detyra në KPA për falsifikim dokumentesh.Me këtë vendim, gGjyqtari i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit

“Do të htotë se zoti EDaci vion të jetë në hetim. Kjo është masë sigurie, kjo do vazhdojë, patjetër prokuroria ka të drejtën e saj, por ne jemi të bindur se nuk ka shkelje. Daci vazhdon të jetë në detyrë. Jemi të kufizuar për shkak të sekretit hetimor që të shprehemi, megjithatë ju keni akses.

Vendoimi i sotëm që shfuqizon, tregon pabazueshmëri në ligj. Ne nuk kemi thënë fare se ekziston apo jo vetëm Kushtetuesja mund ta bëjë pezullimin.”.

Luan Daci u pezullua në 20 maj të këtij viti dhe u mor në hetim nga Struktura e Posaçme e Anti-Korrupsion pasi akuzohej se ka fshehur të kaluarën e tij duke gënjyer për një shkarkim nga detyra si i paaftë në vitin 1997.


(f.gj/faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.