Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaPolitikëTe FunditTe Gjitha

Kurti letër Thaçit pak minuta para takimit: Sot me ju flas vetëm për një çështje

Mbrëmjen e kaluar në një intervistë televizive, kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka surprizuar me deklaratën e ti j kur tha se ka vendosur të takojë Presidentin Hashim Thaçi i cili e ka thirrur në kuadrin e diskutimeve për formimin eqeverisë së re.

Kurti argumentoi se do ta takonte kreun e shtetit për shkak se këtë i kanë këshilluar këshilltarët e tij me njohuri kushtetuse ndërsa sot para takimit i ka dërguiar edhe një letër Thaçit.

Ai e ka dërguar letrën pak minuta para takimit dhe në të shkruhet se do të takohet me kënaqësi me presidentin, për të folur lidhur me hapat e mëtejmë sipas kushtetutës, pas mocionit për rrëzimin e Qeverisë.

Kurti ka shkruar se çështja e vetme që do të bisedojë sot me presidentin është që të gjendet koha më e përshtatshme për shpërndarjen e Kuvendit,

Shefi në detyrë i ekzekutivit ka kërkuar nga Thaçi që të respektojë kushtetutën duke shkruar se Kosova ka nevojë për një president që e respekton atë deri në çdo pikë e presje.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *