Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Kurdët dhe irakenët ”pushtojnë” Vlorën: Kemi dy muaj që udhëtojmë, flemë rrugëve, jemi pa bukë (Video)

Rreth 50 klandestinë kurdë dhe irakenë gjenden në Novoselë të Vlorës, ndërsa shprehen se kanë 2 ditë që kanë hyrë në territorin shqiptar.

Dyshimet janë se emigrantët kërkojnë që të përdorin Shqipërinë si urë lidhëse, dhe më pas të shkojnë drejt vendeve të BE-së.

Në një komunikim që kanë pasur me gazetaren e Fax News në Vlorë, Afrovita Hysaj, klandestinët shprehen se kanë rreth dy muaj që udhëtojnë, pasi kanë braktisur shtëpitë e tyre në Irak dhe në Kurdistan.

“E lamë vendin tonë për shkak të luftës dhe varfërisë. Duam një jetë më të mirë. Kemi 2 muaj që udhëtojmë me këmbë. 2 dite kemi në Shqipëri. Rruga ka qenë e veshtire, kemi fëmijë dhe gra me vete. Flemë rrugeve, pa bukë”, shprehet ata.

Ndërkohë që rasti ka vendosur në alarm dhe policinë e Vlorës, e cila i ka shoqëruar të gjithë emigrantët për në komisariat, ku dhe do të kryhen procedurat përkatëse.

Nuk dihet nëse klandestitët do të kthehen në vendet e origjinës, sa kohë që e kanë kaluar kufirin në mënyrë të jashtëligjshme.

 

A mendoni se duhet të hapen shkollat në 14 shtator sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *