Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashRajoniTe FunditTe Gjitha

Kishte shifra të frikshme të rasteve të reja me Covid-19, Greqia vendos në izolim qytetin pranë Shqipërinë

Autoritetet shëndetësore greke njoftuan të Enjten se 13 njerëz kanë ndërruar jetë vdekur në 24 orët e fundit si rezultat i infeksionit me koronavirus, duke e çuar numrin e të vdekurve në vend në 482 që kur filloi pandemia në Mars. Tani ndodhen 82 pacientë të intubuar në njësitë e kujdesit intensiv rreth Greqisë.

Totali i rasteve të reja Covid-19 në 24 orët e fundit arriti në 453, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 23,947, duke përfshirë të gjithë ata që janë shëruar.

Një nga zonat më të goditura në vend është rajoni i Kozani në Greqinë veriore, i cili është vendosur në karantinë.

Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias tha se zona kishte mbi 220 raste aktive, me 554 kontaktet e tyre të gjurmuara të detyruara të mbanin karantinë dhe “dhjetëra grupe të vogla, të kontrolluara, por të rrezikshme dhe gjeografikisht të shpërndara në të gjithë zonën.”

“Për shkak të ngarkesës së shtuar epidemiologjike në rajonin e gjerë të Kozanit, e gjithë Njësia Rajonale e Kozanit është vendosur nga nesër (e Premte), në orën 06.00 dhe për 14 ditë, deri më 29 Tetor 2020, në Nivelin e Alarmit kategoria 4 – Rritja e Rrezikut, ”Thotë një deklaratë e lëshuar nga autoritetet.

Kategoria “Niveli i Alarmit kategoria 4 – Rrezik i Rritur” parashikon përdorimin e detyrueshëm të maskës në të gjitha zonat e brendshme dhe të jashtme, pezullimin e të gjitha tubimeve në hapësirat publike dhe private, si dhe ndalimin e lëvizjes jashtë Njësisë Rajonale Kozani.

(M.Q/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *