AktualitetFlashKosovaKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Kosova shpall peson non-grata fituesin e Nobel-it, Peter Handke

Ministri i Jashtëm në detyrë, Behgjet Pacolli ka deklaruar se ka shpallur person non-grata në Kosovë, shkrimtarin austriak, Peter Handke, i cili mori edhe çmimin NOBEL në letërsi për këtë vit.

Pacolli ka shkruar në rrjetet sociale se këtë vendim e ka marrë pasi Handke ka mohuar krimet e kryera në Kosovë nga regjimi i Millosheviçit madje ka dalë në mbështetje të tij.

“Sot kam vendosur të shpalli Peter Handke si jo të mirëpritur në Kosovë. Ai është një person non-grata nga sot. Mohimi i krimeve dhe mbeshtetja e kriminelëve është krim i tmerrshëm”, ka shkruar Pacolli.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

BILD publikoi një shkrim ku aludohej se PD ka lobuar me qindra mijë dollarë kundër integrimit të Shqipërisë dhe pa mbushur 24 orë e fshiu nga serverët e saj:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *