Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaPolitikëTe FunditTe Gjitha

Kosova padi për gjenocid ndaj Serbisë, Konjufca zbulon kur do të nisë dialogu me serbët

Presidenti në detyrë i Kosovës dhe kryetari i Kuvendit, Glauk  Konjufca thotë se qeveria Kurti do të padisë Serbinë për gjenocid.

Konjufca thotë se Albin Kurti e ka premtuar këtë dhe do e bëjë fillimisht, më pas do të fillohet me dialogun me Serbinë e fazat e ndërtimit të shtetit në Kosovë.

“Qeveria që ka ardhur në krye me kryeministrin Albin Kurti ka premtuar se do t’ia bëjë së pari një padi për gjenocid shtetit të Serbisë kjo do të ndodhë e para e pastaj edhe për çdo fazë që të jemi të përgatitur që ne t’i kërkojmë të drejtat tona duke filluar ne dialogun me Serbinë e në të gjitha fazat e tjera në shtet ndërtimin e Kosovës”, tha Konjufca.

Ai deklaroi se Kosova ka tri plagë tv hapura për këtë çështje, dhe të gjitha lidhen me gjenocidin serb nga masakra, të zhdukurit dhe mungesa e drejtësisë për familjet që humbën të afërmit.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.