Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaEkonomiFlashJetë dhe stilTe FunditTe Gjitha

Kokrra sa një top bejzbolli. Breshëri “gorillë” bën namin në Teksas, nuk lë xham makinash pa thyer ndërsa shkatërron të mbjellat

Breshëri që ishte aq i madh dhe i fuqishëm saqë u konsiderua si ‘gorilla’, goditi pjesëtë Teksasit, duke thyer xhamat e përparme të makinave dhe duke dëmtuar prona të tjera. Ngjarja ekstreme e motit u dëshmua dhe u regjistrua nga Teksanë të ndryshëm të cilët ishin në frikë dhe me gjasë më vonë ishin në ankth për sasinë e shkatërrimit të hënën në mbrëmje.

Ndjekësi i stuhisë Reed Timmer, i cili shpiku termin ‘gorilla’ breshër, regjistroi një video të gjatë më shumë se gjashtë minuta nga brenda një makine të stuhisë pak në perëndim të Llanos.

Breshëri në madhësi të bejsbollit mund të dëgjohej duke pompuar automjetin pa ndalur dhe xhami i përparuar pësoi çarje të mëdha në të gjithë. Breshëri masiv në fakt theu një dritare të pasme. ‘Ëhoa kemi gotë brenda automjetit tani’, dikush mund të dëgjohej duke thënë në një moment. ‘Po vjen nxehtë nga verilindja’.
Kur breshri leshoi, Timmer zbriti nga makina dhe tregoi çatinë e automjetit, i cili ishte dukshëm i dhëmbëzuar.

E ashtuquajtura stuhi superqelizore ishte një nga disa stuhitë që prodhuan breshër deri në madhësinë e grejpfrutit, sipas Administratës Kombëtare të Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA).

‘Breshëri ishte jo vetëm i jashtëzakonshëm për madhësinë e tij, por edhe për faktin se thuhet se u grumbullua deri në tre inç në tokë në Llano, Texas’, deklaroi NOAA të martën.

Spektatorë të shumtë treguan se sa të mëdha ishin gurët e breshrit duke i mbajtur në pëllëmbët e duarve ose pranë sundimtarëve. Disa prej peletave ishin shumë më të mëdha se topat e golfit dhe oborret dhe fushat e ndotura për aq sa syri mund të shihte.

Shërbimi Kombëtar i Motit tha se mori dhjetra raporte të hënën për breshrin gjigant nga stuhitë që goditën pjesët veriore dhe qendrore të Teksasit. Javën e kaluar, Teksasi lindor gjithashtu përjetoi breshër të mëdha dhe erëra të forta që sollën pemë dhe linja elektrike.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

  • Koalicioni i udhëhequr nga PD (54%, 14,322 Votes)
  • PS (28%, 7,540 Votes)
  • Nuk do të votoj (9%, 2,337 Votes)
  • LSI (5%, 1,305 Votes)
  • Të tjera (4%, 1,074 Votes)

Total Voters: 26,578

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.