Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Kokaina që ‘shtangu’ Greqinë, autoritetet nxjerrin pamjet: Si ndahej hierarkia e bandës me 2 shqiptar (Video+Foto)

Mbi 104 kilogramë kokainë, më një vlerë prej më shumë se 828,000 euro, dhe shkatërrimi i një linje të organizuar të trafikut të drogës është llogari e një tjetër aksioni të madh nga Drejtoria e Sigurisë së Atikës.

Kjo është një goditje e madhe për qarqet e trafikut të drogës dhe trafikimit, e cila u arrit pas hetimeve sistematike nga Drejtoria e Përmbarimit të Drogës në bashkëpunim me D.E.A. të ambasadës amerikane Athinë. Si pjesë e një operacioni të mirëorganizuar policor, u arrestuan 3 të huaj ndër ta 2 shqiptr dhe një kroat njëri prej të cilëve kryetar i një bande kriminale.

Ndërkohë pas verifikimeve të gjera, kontrolleve të të dhënave dhe informacioneve, profilizimi i trafikantëve të përfshirë dhe të mbikëqyrjes policore çojnë në identifikimin dhe arrestimin e autorëve.

“Në të njëjtën kohë, ne identifikuam veprimtarinë e tyre kriminale dhe arritëm të lokalizojmë një apartament në zonën e Agios Dimitrios, ku anëtarët e organizatës ruanin drogë dhe një apartament në Heliopolis të përdorur për të mbështetur operacionet e organizatës.

Si përfundim, dëshiroj të nënvizoj se riafirmohet edhe një herë që Drejtoria e Attikës për Prokurorinë e Drogave është në ballë të luftës së vazhdueshme të Policisë Greke kundër trafikut të drogës”, tha Drejtoria e Përmbarimit të Drogës.

Nga banesa në Agios Dimitrios Attica, e cila shërbente si një strukturë ekskluzive e magazinimit, sekuestroi kokainë me peshë -104-kilogramë dhe -114.7-gramë në (102) pako, duke mbajtur logo të ndryshme, sugjeruese të origjinës së tyre.

Policia zhvilloi gjithashtu hetime për shtëpinë e njërit prej të arrestuarve në Ilioupolis, si dhe një automjet privat, i cili ndodhej jashtë apartamentit në Agios Dimitrios.

Sa i përket metodologjisë së tyre të veprimit, theksohet se është një organizatë kriminale me një funksion të përhershëm, një strukturë hierarkike, me anëtarët e saj ku kanë të caktuar rolet e tyre specifike.

“Kreu i organizatës kriminale ishte një i huaj i cili ishte gjithashtu përgjegjës për blerjen, ruajtjen dhe shpërndarjen e sasive të mëdha të kokainës, si dhe për përcjelljen e klientit dhe menaxhimin e parave.

I huaji i dytë ishte përgjegjës për sigurinë dhe ruajtjen e sasive të kokainës, transferimin e tyre të blerësit e ardhshëm dhe trafikimin, dhe më në fund i treti ishte përgjegjës për mbledhjen e parave në emër të organizatës, si dhe trafikimin e kokainës. Kundër tyre u ngrit një çështje penale për vepra penale dhe shkelje të ligjit për substancat varëse. Të arrestuarit iu referohen Prokurorit të Athinës”, thanë autoritetet helene.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *