Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

“Jam aq i pasur sa nuk blihem dot”, një miliarder i njohur sfidon Donald Trump në garën Presidenciale

Ish-kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Michael Bloomberg zyrtarisht hyri në garën Presidenciale të Dielën, duke i dhënë fund disa javë spekulimeve të vullnetit-ose-të fitimit të tij – ai e ka bërë zyrtare kandidaturën.

“Unë jam duke kandiduar për president për të mposhtur Donald Trump dhe rindërtuar Amerikën,” tha Bloomberg në faqen e tij të fushatës. “Ne nuk mund të lejojmë katër vjet të tjera të veprimeve të pamatur dhe joetike të Presidentit Trump. Ai përfaqëson një kërcënim ekzistencial për vendin tonë dhe vlerat tona. Nëse ai fiton një mandat tjetër në detyrë, ne kurrë nuk mund të shërohemi nga dëmi.”

Hyrja e Bloomberg u parapri nga lajmet për një blerje masive për hapësirë televizive – 31 milion dollarë, sipas Advertising Analytics, i cili tha se ishte shpenzimi i vetëm më i madh i një jave që firma kishte ndjekur ndonjëherë. Një blerje prej 30 milion dollarësh në javët e fundit të garës në 2012 për Presidentin e atëhershëm Barack Obama mbajti rekordin e mëparshëm.

Reklama promovon rekordin e Bloomberg-it si kryetar bashkie si dhe punën e tij pas kryetarit të komunës duke bërë fushatë për kontrollin e armëve dhe kundër hollit të qymyrit.

Por strategjia e tij për të fituar është një rrezik: duke kapërcyer katër garat e nominimit të parë dhe në vend të kësaj drejtimin e asaj që ndihmësi i gjatë i Bloomberg Hoëard Wolfson e quajti një “fushatë kombëtare me bazë të gjerë”, shkruajnë mediat amerikane, transmeton Faxweb.al

Ai gjithashtu do të dalë kundër një fushe të grumbulluar me një konkurrencë të fortë, disa me mesazhe të ngjashme me të tijën – si ish nënkryetari Joe Biden, i cili gjithashtu ka mbështetur kandidaturën e tij në aftësinë e tij për të mposhtur Presidentin Donald Trump nëntorin e ardhshëm – dhe senatorët përparimtarë Elizabeth Ëarren dhe Bernie Sanders, të cilët po kandidojnë në platformat e një ndryshimi më strukturor. Dhe të gjithë ata kanë vrapuar për muaj të tërë, duke ndërtuar makineri organizative.

Bloomberg tha gjithashtu se ai nuk do të pranonte kontribute në fushatë, gjë që do ta pengonte atë të kualifikohej në debatet demokratike sipas rregullave aktuale. Zgjedhja për të ndjekur donatorët tashmë ka tërhequr reagime të shpejta nga disa prej kundërshtarëve të tij.

“Kjo është shqetësuese, është e neveritshme që dikush që mendon se kjo është mënyra se si ju të fitoni një presidencë,” tha menaxheri i fushatës së Sanders, Faiz Shakir, duke krahasuar qasjen e Bloomberg për fushatën e Trump 2016. “Ju keni pasur dikë që ka deklaruar se” Unë jam aq i pasur sa nuk mund të blihem.

Disa votues në Neë Hampshire gjithashtu shprehen skepticizëm përpara njoftimit të Bloomberg.

“Ai është një miliarder nga Nju Jorku vetëm sa hyn në baltë gjithçka ose për ta mbrojtur atë dhe miqtë e tij të pasur,” tha Elizabeth Nelson.

Por Drejtori i Komunikimit të Bloomberg, Jason Schecter tha se nuk është vonë për ish-kryetarin e bashkisë, duke përmendur sondazhet që tregojnë se votuesit demokratë nuk duhet të bëjnë akoma mendjet e tyre se cilat kandidatë do të mbështesin. Schecter tha se Bloomberg “ka aftësi për të rregulluar atë që është thyer” dhe ishte i motivuar të drejtohej nga shqetësimet për “mundësinë që ne mund të humbim nëntorin e ardhshëm” për Trump.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *