Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Iu prishën 15 milion vaksina kundër COVID-19, SHBA-ja zëvendëson AstraZeneca-n me Johnson&Johnson. Priten 100 milion doza deri në…

Administrata amerikane e Presidentit të zgjedhur, Joe Biden ka lehtësuar që Johnson & Johnson të marrë “përgjegjësinë e plotë” të një fabrike prodhimi pas një fatkeqësie që shkatërroi miliona doza të vaksinës COVID-19.

Kompania është zotuar të japë 100 milion doza deri në fund të majit. Por më 31 Mars, J&J njoftoi se procesi i saj i kontrollit të cilësisë kishte zbuluar një tufë përbërësish për vaksinën e saj me dozë të vetme, të prodhuar nga Janssen Pharmaceuticals, që nuk i plotësonin standardet e nevojshme në ambientin Emergent BioSolutions në Baltimore.

Struktura kishte punuar për të prodhuar përbërës si për vaksinat Johnson & Johnson dhe AstraZeneca dhe kishte përzier përbërësit nga dy vaksinat, sipas The New York Times dhe The Washington Post. Gazetat raportuan se përzierja shkatërroi një grumbull ekuivalent me rreth 15 milion doza.

Një zyrtar i lartë i shëndetit qeveritar tha se Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore dhe Administrata e Ushqimit dhe Barnave tani kanë përcaktuar se është “më e përshtatshme” që institucioni të prodhojë vetëm një vaksinë.

J&J konfirmoi gjatë fundjavës se do të marrë një qasje më praktike në objektin e Baltimore dhe do të rrisë “numrin e personelit të prodhimit, cilësisë dhe operacioneve teknike për të punuar me specialistët e Kompanisë tashmë në Emergent”.

Struktura Emergjente ka prodhuar një substancë që futet në vaksinën Johnson & Johnson, por struktura ende nuk ka marrë autorizim nga FDA. Asnjë vaksinë që ajo ka prodhuar nuk është përdorur në përpjekjet e vaksinimit në SHBA deri më tani.

Po të ishte aprovuar kjo pjesë e përbërësve do të kishte kontribuar në prodhimin e vaksinave. Në vend të kësaj, grumbulli u asgjësua.

Emergent po prodhonte gjithashtu një substancë për vaksinën AstraZeneca – një vaksinë që deri më tani nuk është autorizuar për përdorim në SH.B.A. Por pas incidentit, ajo nuk do të përdorë më strukturën për të prodhuar përbërës për vaksinën AstraZeneca. Qeveria po punon me AstraZeneca për të zhvendosur atë prodhim.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.