FlashSportTe FunditTe Gjitha

I mahnitshëm/ “Motori 4×4” i Francës, nga mbledhës mbeturinash në finalen e Botërorit

Ishte padyshim një nga lojtarët më të mirë të Kombëtares së Francës, pasi shpejtësia dhe depërtimi në zonën e kundërshtarit mbetet një mision i kryer për 27-vjeçarin.

Bëhet fjalë për N’Golo Kante, i cili përmes paraqitjes fantastike ka djersitur shumë në fushë duke u  renditur si lojtari i katërt për kilometrat e përshkruar, i lënë pas  nga Luka Modriv, Zobnin si dhe Rakitic. Duhet  thënë se këta lojtarë kanë luajtur edhe në minuta shtesë, ndërsa Kante i ka mbyllur ndeshjet brenda kohës së rregullt.

Lista e lojtarëve që kanë përshkruar më shumë kilometra në Kupën e Botës:

E shkuara e Kantes ka qenë shumë e trishtë, pasi në kohën kur Franca fitonte Botërorin  20 vite më parë. Lojtari me origjinë nga Mali mblidhte plehra nëpër rrugët e Parisit dhe më pas i dërgonte në fabrikën ku ricikloheshin. Lajmi konfirmohet nga “Globoesport”, ndërsa shkruan për të gjithë vështirësitë që ka kaluar “motori” i pandalshëm i Kombëtares së “Gjelave”./Sportplus

 

Fjalët Kyce

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.