Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


RajoniTe FunditTe Gjitha

Hahn: Ekspertët e BE-së do të ndihmojnë për reformat në Shkup

Gjatë vizitës së tij në Shkup Komisioneri i BE-së për zgjerimin Johannes Hahn është shprehur optimist për sai takon reformave zhvillimet në Maqedoni. Ai gjithashtu ka vlerësuar klimën e re të krijuar në vend.

. “Rekomandimi për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë në BE, është ngushtësisht i lidhur me dinamikën e realizimit të reformave të deklaruara”, është shprehur komisionari Hahn.

Brukseli kërkon konsensus të gjithanshëm për procesin integrues, por  edhe përqëndrim të posaçëm në realizimin e detyrave kryesore për zbatimin e reformave prioritare.

“Ekspertët e BE-së do të jenë këtu që nesër për të ofruar ndihmën e tyre në këtë proces”, ka premtuar Hahn. 

Krryeminsitri i Maqedonisë Zoran Zav, gjatë takimit me komisionerin i ka ka prezantuar ati nje plan veprimi mbi zbatimin e reformave. Ky document do të jetë gtati më 1 korrik. “Qëllimi ynë është që KE t’i japë Maqedonisë vlerësim pozitiv në raportin-progresin për vendin në vjeshtë, si dhe të propozojë rekomandim të pastër, të pakushtëzuar për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE. Për këtë qëllim po punojmë në përgatitjen e një plan- veprimi i quajtur udhërrëfyes, që duhet të finalizohet deri më 1 korrik”, tha kryeministri. (S.SH/Shuplaka) 

 

 

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *