Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashSportTe FunditTe Gjitha

Gjykata Federale rrëzoi rekursin e Skënderbeut, reagon UEFA: Vendim i rëndësishëm!

UEFA ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Federale që refuzoi rekursin e bërë nga ana e Skënderbeut. Gjykata Federale e Zvicrës la në fuqi dënimin 10-vjeçar për Skënderbeun, gjë të cilën UEFA e konsideron një vendim të rëndësishëm.

“Ky është vendim i rëndësishëm kundër trukimit të ndeshjeve. Sistemi ynë BFDS kundër trukimit, i besueshëm. Dënimi i klubeve që trukojnë ndeshje është prioriteti ynë”, thuhet në reagimin e UEFA-s.

Në vendimin e tij të detajuar dhe të plotë, SFT hodhi poshtë të gjitha argumentet e ngritura nga klubi KS Skënderbeu në ankesën e tij kundër vendimit të CAS  të 12 korrikut 2019 dhe konfirmoi pezullimin 10 vjeçar të klubit nga të gjitha garat Europiane, për përfshirjen e tij në aktivitete që synojnë fiksimin e rezultatit të ndeshjeve.

Në veçanti, SFT vendosi në tre aspekte të rëndësishme të procedurës disiplinore të UEFA-s për rregullimin e ndeshjeve, duke konfirmuar se: Procedura disiplinore me dy hapa e UEFA-së (së pari administrative dhe më pas disiplinore) është plotësisht e justifikuar dhe në përputhje me ligjin; Sistemi BFDS i përdorur nga UEFA për të zbuluar aktivitetet e rregullimit të ndeshjes është i besueshëm;

Rregulloret e UEFA-s për të ndëshkuar klubet për fiksime rezultatesh nuk kërkojnë që organet e tij disiplinore të identifikojnë individin (ët) që kanë kryer një veprim të fiksimit të rezultatit në mënyrë që të ndëshkojnë vetë ekipin.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *