Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Gjendet një tjetër breshkë Kareta- Kareta e ngordhur në brigjet e Vlorës

Një tjetër breshkë Kareta-Kareta është gjendur e ngordhur ditën e sotme në bregdetin e Vlorës.

Mendohet se shkak është ngrohja e ujrave që sjell breshkat në breg si dhe kushtet klimaterike janë ato që kane ndryshuar florën dhe faunën e ujrave në gjirin e Vlorës. Kjo nuk është breshka e parë që gjendet në bregun e Vlorë, disa muaj më parë një tjetër breshkë Kareta-Kareta është gjetur e ngordhu.

Kareta- Kareta është një breshkë oqeanike e shpërndara në të gjithë botën.Breshka e ujit është gjetur në Atlantik, Paqësor, oqeanit Indian dhe Detin Mesdhe. Ajo e kalon shumicën e jetës së saj në det dhe në grykëderdhjet e habitateve, femrat një kohë të shkurtër shkojnë në breg të detit për të vendosur vezët.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *