Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Gabon nëse mendon se do ja hedhë Bundestagut”, Basha: Ja pse Rama po kërkon të kapë Gjykatën Kushtetuese

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një deklaratë për mediat, komentoi zhvillimet e fundit në vend dhe përplasjet Kuvend-Presidencë, për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese

Basha u shpreh se Rama e ka jetike kapjen e Gjykatës Kushtetuese dhe uzurpimin e saj, ndërkohë që shtoi se nëse do t’ja hedhë Bundestagut me makinacione, e ka gabim.

Duke lexuar fjalët e kryeprokurorit italian të mafies Federico Cafiero De Raho, teksa ai thotë se  “mafia shqiptare ka lidhje me nivele të larta të politikës në Shqipëri”, Basha tha se kaq mjafton për të kuptuar se kush ka lidhje me mafien e kush e do kapjen e reformës në drejtësi.

Më tej Basha tha se Rama tashmë do të kapë edhe institucionin e Presidencës, ndërsa vlerësoi se ai është njeriu që ka penguar integrimin europian të vendit.

“SPAK dhe BKH janë jetike sot për Shqipërinë, por u vonuan që të jenë në kontroll politik. Të gjithë e dimë se kush ka interes për kapjen e reformës në drejtësi. Sot kryeprokurori italian i mafies na kujtoi se kush nuk do reformën në drejtësi. Këto fjalët e De Raho:” “Mafiozët shqiptarë kanë krijuar lidhje me politikën dhe interesat e tyre janë të ngushta me politik-bërjen në Shqipëri”. Ju e dini se ka 6 vjet që denoncojmë kapjen e shtetit nga interesa mafioze. Mjafton kjo deklaratë për të kuptuar sekush tmerrohet nga forca e ligjit, se kush interesohet për të kapur reformën në drejtësi. PD do një drejtësi të pavarur. PS nuk ka interes për reformën në drejtësi sepse kjo parti do të ishte subjekt i parë i reformës në drejtësi. Maxhoranca do që të kapë presidencën. Mirëpo Gjykata Kushtetuese është një nga kushtet e Bundestagut. Edi Rama nëse mendon se mund t’ia hedh Bundestagut, e ka shumë, gabim, sepse është institucioni më i formuar për atë që ndodh në Shqipëri. Rama kujton se me letra bakalli “u kry” do të bëj punë. Edi Rama ëhstë një person që për interesa të vetat pengon integrimin e vendit. Thirrja ime ndaj PS është të ndalë këtë politikë. Shqipëria ka nevojë për Gjykatë Kushtetuese”, u shpreh Basha.

(M.Q/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *