Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Franca e prerë: Negociatat me Shqipërinë do të hapen në vitin 2020

BRUKSEL (Reuters) – Franca u tha shteteve të Bashkimit Evropian këtë javë se ishte kundër fillimit të negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë tani për tani, thanë burime diplomatike për Reuters, duke hedhur një hije mbi ambicien e vendeve për t’u integruar me Perëndimin.

Më shumë se gjysma e 28 vendeve anëtare të BE-së, si dhe zyrtarët e saj të lartë në Bruksel, po përpiqen të shpërblejnë të dy shtetet e Ballkanit për reformat duke rënë dakord për të filluar bisedimet e pranimit.

Ata paralajmërojnë Rusinë, Kinën ose Turqinë që të mos përfitojnë nga një “vakum strategjik” në rajonin e trazuar nëse BE nuk arrin të mbajë perspektivë të prekshme për vendet atje.

Por Parisi zyrtar thotë se BE përballet me shumë sfida tani për të lejuar dhe dy shtete të tjera nga Ballkani, një rajon ende i koklavitur nga luftërat e luftuara në vitet 1990 dhe ende në luftë me krimin dhe korrupsionin.

Franca thotë se BE duhet të reformojë nga brenda së pari për të trajtuar me një forcë dhe unitet më të madh sfida të tilla si ndryshimi i klimës dhe migracioni, dhe se të dy shpresuesit duhet të kryejnë reforma të mëtejshme përpara se të fillohen bisedimet.

Ata nuk janë akoma atje ku duhet. Ne po u kërkojmë atyre të bëjnë përpjekje shtesë, “tha një zyrtar francez. “Negociatat nuk mund të hapen në Tetor 2019, do të duhet të rivlerësojmë situatën diku në vitin 2020.”

Njëzëri midis 28 vendeve anëtare kërkohet për të filluar bisedimet e pranimit.

Ministrat e BE do të diskutojnë çështjen përsëri në Luksemburg të martën para se liderët kombëtarë të takohen në Bruksel për një samit në 17-17 tetor. Drita jeshile tashmë është vonuar në mënyrë të përsëritur.

Kjo është shumë zhgënjyese për shumicën e vendeve anëtare. Besueshmëria jonë është në diskutim,” tha një diplomat nga një vend i gatshëm të hap dyert për kandidatët e Ballkanit Perëndimor.

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë bërë shumë. Po, mbetet shumë më tepër për të bërë, por hapja e bisedimeve për anëtarësim është vetëm hapi i parë, procesi do të zgjasë me vite dhe ata do të duhet të plotësojnë të gjitha kriteret para se të lejohen. ”

Burimet thanë se Hollanda dhe Danimarka ishin gjithashtu qartë kundër ofertës së Shqipërisë kur ambasadorët e BE diskutuan çështjen prapa dyerve të mbyllura në Bruksel të enjten, megjithëse Hollandezët kanë sinjalizuar fleksibilitet të mundshëm për Maqedoninë e Veriut.

Ministri i Jashtëm Hollandez, Stef Blok tha që të martën Shkupi duhej të miratonte legjislacionin për të krijuar një organ të pavarur të ndjekjes publike. Reuters

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *