Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

FOTOT/ Frika nga koronavirusi: Shpërthen revolta në burgjet italiane, vdes një i dënuar

Një revoltë, e përkufizuar si “shumë e dhunshme”, shpërtheu në burg në Modena ku vdiq një i burgosur, në rrethana që nuk janë konstatuar ende. Protestat e të arrestuarve mësohet se shtë bërë për çështje të mbrojtjes nga  koronavirusi. Tensione kanë ndodhur edhe në burgun e Frosinones. Njëqind të arrestuar, të trembur nga rreziku i infektimit kërkonin masa ad hoc, ndërsa arrinën në zonën e shëtitjes dhe të ngjiteshin në mure.

Në orët e para të pasdites të burgosurit e burgut të Modenës, duke protestuar për masat parandaluese për Covid-19, kishin barrikaduar veten e tyre në institucion. Dy oficerë u plagosën lehtë në fazat më kulmimante të rrëmujës së krijuar, para se stafi i burgut, rreth njëzet policë dhe punonjës të shëndetit, të liroheshin pasi mbaheshin të rrethuar nga të dënuarit.

Prefekti mbërriti në vendngjarje, së bashku me policinë që u rreshtuan para strukturës nga e cila shihej tymi që po dilte, me siguri për shkak të një zjarri dyshekësh. Pastaj, vonë në mbrëmje, u dha lajmi për vdekjen e të burgosurit.

Sipas SAP, sindikata e policisë së burgjeve, të burgosurit “kërkojnë masa kundër rrezikut të infeksionit”, shpjegon sekretari Aldo Di Giacomo, raporton tgcom24. Pezullimi i bisedimeve, i parashikuar nga masat antikoronavirus, është baza e protestës në burgun napolitan të Poggioreale, ku disa të burgosur ishin ngjitur në muret e të ashtuquajturës ‘zona e shëtitjes’, në pjesën e brendshme të burgjeve

Në të njëjtën kohë, jashtë burgut, pati protesta nga ana e të afërmve të të burgosurve, gjithashtu për të njëjtën arsye. Ata kërkuan amnisti ose arrest shtëpie për familjarët e tyre të burgosur, duke bllokuar gjithashtu kalimin e tramvajeve. Protesta u kthye në orët e vona të pasdites.

Masat për bisedimet e parashikuara nga dpcm anti-koronavirus ishin shkëndija që bëri që edhe të arrestuarit e Frosinone të ngriheshin: njëqind të dënuar kanë barrikaduar veten e tyre brenda seksionit të dytë.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *