Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

FOTO/ U qëllua me plumb në gjoks, policin e shpëton libri i shenjtë

Një oficer policie Bolivian thotë se jeta e tij u shpëtua nga një bibël e vogël në xhep pasi u qëllua në gjoks gjatë përleshjeve të dhunës me protestuesit.

Polici tha se incidenti ‘mrekullues’ ndodhi kur plumbi 9 mm u qëllua drejt tij në qytetin e Yapacani dje.

Oscar Gutierrez, kreu i Forcës Speciale të Luftës Kundër Krimit të Santa Cruz, pohoi se plumbi i qëlluar ndaj oficerit vinte nga një armë e vjedhur nga policia.

Dhuna shpërtheu midis mbështetësve besnikë të ish presidentit Evo Morales dhe policisë në kryeqytetin e Bolivisë La Paz dhe në qytete të tjera të vendit mbrëmë, i cili pa gaz lotsjellës të përdorur nga forcat e regjimit dhe raketat e hedhur mbrapa ndaj oficerëve.

Përleshjet shpërthyen vetëm disa orë pasi presidenti i përkohshëm Jeanine Anez dhe kabineti i saj i ri u betuan në detyrë të Mërkurën.

Gati 450 milje larg në komunën e Yapacani, në rajonin lindor Bolivian të Santa Cruz, policia tha që ata po përpiqeshin të rivendosnin rendin gjatë protestave.

Oficerët kishin punuar për të hapur një rrugë të cilën e kishin zënë demonstruesit, të cilët thuhet se ishin mbështetës të Morales – presidenti i rrëzuar, i detyruar nga ushtria javën e kaluar.

Gutierrez tha se oficeri ishte qëlluar në pjesën e majtë të gjoksit dhe ‘kishte një Bibël që ndalonte predhën’.

Oficeri i përfshirë, i cili nuk është emëruar, tha për mediat lokale se ‘po, ishte një mrekulli’.

Gutierrez shtoi: ‘Ai është një oficer i ri, jeta e të cilit u shpëtua mrekullisht, ai u qëllua nga një predhë, unë supozoj me kalibër 9 mm, dhe unë e di se armët e përdorura janë vjedhur nga policia Boliviane.’

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *