AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Fati tragjik i 59-vjeçarit shqiptar/ Shkoi për të takuar të afërmit në Itali, u nda me vajzën dhe humbi se nuk dinte gjuhën. Gjendet i vdekur pas 8 ditësh (EMRI+FOTO)

Fundi tragjik i një shqiptari në Itali u mësua pas 8 ditësh kërkimesh. Ai ishte zhdukur më 19 janar, dhe quhet Viktor Qosja i cili gjet i pajetë në Castellare (Pescia) dje, e hënë 27 janar. 59 vjeçari, me banim në Shqipëri, kishte hipur në tren në stacionin Prato pasi kishte përshëndetur vajzën e tij dhe kishte shkuar në Viareggio, ku vëllai po e priste.

Historia e tij u rindërtua pas tetë ditësh hulumtim dhe pas zbulimit tragjik të trupit të tij në një hendek në Santoveçhio, në periferi të Pescia. Ai kishte zbritur rastësisht në Pescia dhe, duke mos ditur të fliste italisht, kur e kuptoi gabimin, u ngjit në tren. Automjeti ishte në lëvizje dhe Viktor Qosja arriti të udhëtonte të paktën një kilometër, kur forcat e braktisën. Skena u filmua nga kamerat e vëzhgimit me video, shkruajnë mediat e vendit fqinj.

Trupi i tij u gjet në Castellare midis brigjeve të betonit të një hendeku. Në dispozicion të prokurorit publik në detyrë, trupi është transportuar në morgun e Pistoia për një ekzaminim të jashtëm nga korrieri. Do të përcaktohen shkaqet e vdekjes, ndërsa tani për tani mendohet se është për shkak të dëmtimeve të kokës dhe qafës së pësuar në ndikimin me betonin e argjinaturës.

Qosja kishte mbërritur në Itali për të qenë me familjen e tij, kishte jetuar në Shqipëri dhe kishte shkuar në Veneto për vajzën e tij. Kjo e shoqëroi për në Prato, ku më pas mori trenin në Viareggio. Ai ndoshta ishte mashtruar nga një ndalesë e gjatë e kolonës në Montecatini Terme, pastaj zbriti në Pescia duke besuar se ishte në Viareggio.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *