Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Ekonomia e tretë më e madhe në botë bie në recesion

Ekonomia e Japonisë ka hyrë në recesion dhe pandemia e koronavirusit ka të ngjarë ti bëjë gjërat edhe më keq.

Ekonomia e tretë më e madhe në botë u tkurr me 0.9 për qind në periudhën janar-mars në krahasim me tremujorin paraardhës, sipas të dhënave të qeverisë të publikuara të hënën.

Ky është tremujori i dytë i rënies, që do të thotë që Japonia tani ka hyrë në recesion.

Ekonomia e Japonisë ishte duke luftuar që para shpërthimit, pasi aktiviteti ekonomik u tkurr edhe në fund të vitit të kaluar pasi qeveria vendosi një rritje të taksës së shitjeve, gjithashtu vendi u përfshi edhe nga një stuhi e fuqishme vjeshtën e kaluar.

Tom Learmouth, ekonomist japonez për Capital Ekonomi, tha në një shënim hulumtimi se “shumë më keq” do të vijë tremujori i dytë, duke parashikuar një rënie prej 12 për qind nga tremujori në tremujor./CNN

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *