Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

E bujshme nga Italia/ Arrestohet në flagrancë oficeri italian, po i jepte spiunit rus dokumentet e NATO-s

Një oficer i marinës italiane u arrestua mbrëmjen e djeshme, të martën 30 mars, nga karabinierët, pasi u ndalua së bashku me një oficer të forcave të armatosura ruse.

Të dy akuzohen për krime të rënda në lidhje me spiunazhin dhe sigurinë e shtetit.

Ndërhyrja u zhvillua me rastin e një takimi klandestin midis të dyve, të cilët u kapën në befasi në momentin kur oficeri italian po i dorëzonte oficerit rus dokumente të “klasifikuara” në këmbim të parave.

Oficeri italian është paguar me nga 5,000 euro për çdo dërgesë të dokumenteve sekrete.

Oficeri rus, i cili ishte me detyrë në ambasadën ruse në Itali, u përjashtua nga ministria e jashtme italiane. Eprori i tij i drejtpërdrejtë gjithashtu do të dëbohet nga Italia bashkë me të: statusi i diplomatit ndalon arrestimin e tyre. Ministria e Jashtme italiane thirri menjëherë ambasadorin rus Sergej Razov në ministri – me udhëzimet e ministrit Luigi Di Maio.

Ky lajm u njoftua nga Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Elisabetta Belloni. Ambasadori rus Razov, u informua për masat e miratuara nga Italia. Nga ana e saj, ambasada e Moskës në Romë shprehu shpresën se arrestimi i diplomatit rus nuk do të kompromentojë marrëdhëniet midis dy shteteve. “Tani për tani, ne e konsiderojmë të papërshtatshme të komentojmë mbi atë që ka ndodhur,” shtuan burimet e ambasadës.

Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio postoi një mesazh në Facebook: “Me rastin e thirrjes së ambasadorit rus në Itali në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, ne i dërguam këtij të fundit protestën e prerë të qeverisë italiane dhe njoftuam dëbimin e menjëhershëm të dy zyrtarëve rusë të përfshirë në këtë çështje shumë serioze. Falënderoj  shërbimet tona të inteligjencës dhe të gjithë aparatet shtetërore që punojnë çdo ditë për sigurinë e vendit tonë.”

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.