Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Mendoni se ishte Covid? E keni gabim, dy fjalët që u kërkuan më shumë në google në 2020-tën

2020 ka qenë një vit shumë i vështirë, dhe trendet tona të kërkimit Google pasqyrojnë në mënyrë të përsosur çmendurinë e 12 muajve të fundit.

Të dhënat globale të lëshuara nga gjiganti i kërkimit zbulojnë se fjalët  “vdêkja” dhe “TikTok” ishin ndër termat më të kërkuara nga përdoruesit e internetit këtë vit. Të dhënat u përpiluan javën e kaluar në një infografi të dobishme nga përdoruesi i Reddit Roshaan Khan.

Ndërsa bota u “shkatërrua” nga pandemia Covid-19, termat “koronavirusi”, “vaksina”, “maska” dhe “papunësia” u shfaqën si terma më popullorë këtë vit.

Dhe në përgjigje të punës sonë dhe jetës shoqërore duke u bërë dixhitale gjatë bllokimeve kombëtare, aplikacioni i bisedës video Zoom grumbulloi një interes të madh kërkimi. Përveç pandemisë një tjetër çështje shumë e kërkuar ishin dhe zgjedhjet në SHBA.

Zgjedhjet Presidenciale të Nëntorit të SHBA morën shumë vëmendje, me kandidatët Joe Biden dhe Donald Trump që të dy kryesuan në listat e Google.

Vdêkja tragjike e legjendës së basketbollit Kobe Bryant në një përplasje helikopteri në janar gjithashtu tërhoqi vëmendjen e botës.

Google lëshon vitin e tij vjetor në tendencat e Kërkimit në Dhjetor, duke ofruar një pasqyrë të asaj që bota donte të dinte gjatë 12 muajve të mëparshëm. Për të krijuar infografinë e tij, Roshaan shkarkoi hedhjen e të dhënave të Google dhe i organizoi ato duke përdorur një program të veçantë vizualizimi.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *