Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Vráu kunatin, dhe rrëmbeu një person së bashku me Durim Bamin, ekstradohet nga Italia Dritan Karaj (Historia prej 15 vitesh arrati)

Është ekstraduar nga Italia 39-vjeçari Dritan Karaj, i cili akuzohet se ka vrárë kunatin e tij. Po ashtu ai akuzohet dhe për rrëmbimin dhe heqjen e lirisë për një person, në bashkëpunim me Durim Bamin, ndërsa qendronte prej 15 vitesh në arrati. Karaj nga Kruja, ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar prej shumë vitesh, dhe árrestimi i tij u bë i mundur në Itali, disa muaj më parë.

Ka qenë Gjykata për Krime të Rënda Tiranë me vendimin e datës 8 korrik 2004, ajo që e ka dënuar me 19 vjet bùrgim për veprat penale “Vrásja me paramendim”, “Heqja e paligjshme e lirisë” “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e ármëve luftarake dhe municionit” dhe “Vetëgjyqësi, kryer në bashkëpunim”.

Në Fushë-Krujë, në 11 mars 2004, i pandehuri Dritan Karaj ka vrárë me ármë zjárri kunatin e tij dhe është larguar nga vendngjarja. Gjatë periudhës që Karaj qëndronte i fshehur, së bashku me një shtetas tjetër i kanë hequr padrejtësisht lirinë për qëllim përfitimi të një shume prej 7 mijë eurosh, shtetasit E.T.

Për këto vepra penale i pandehuri është hetuar e gjykuar në mungesë dhe është deklaruar fajtor duke u dënuar me vendim të formës së prerë. Kapja dhe árrestimi i tij në Itali u bë me qëllim ekstradimi drejt Shqipërisë, ku do të vuajë dënimin.

(E.K/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.