Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Do ta dekoroj me “Urdhërin e Skënderbeut”, Meta jep premtimin e pazakonshëm për Ramën

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka bërë një deklaratë mjaft surprizuese pë kryeministrin Rama për të cilin tha se nëse vendi do të merrte një rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave dhe integrimin në BE, ai do ta dekoronte shefin e ekzekutivit me dekoratën “Urdhëri i Skënderbeut” edhe nëse nuk do ta pranonte.

Këtë deklaratë Meta e bëri gjatë konferencës prej një orë e 30 minuta që zhvilloi me gazetarë duke ju përgjigjur një pyetje provokuese lidhur me zbutjen e toneve mes palëve kohë e fundit.

Ndësa për Bashën, Meta tha se nuk do ta dekoronte sepse ‘k braktisur institucionet dhe as Kryemadhin pasi ka mbështetur Bashën’

Pyetje: Duket sikur Rama dhe Basha janë dakortësuar  për hapjen e negociatave në Tetor, gjithashtu ju thatë se ka kaluar shumë mirë se ka kaluar shumë mirë gjatë një vizite që ka pasur në Skrapar dhe Berat…?

Meta: Që unë të bëhem xheloz për Edi Ramën këtë se pranon edhe Edi Rama. Ju kam thënë edhe disa diplomatëve mos ma merrni në qafë Edin se duke i thënë mirë mirë merrni në qafë jo vetëm atë por edhe gjithë Shqipoërinë. Nëse do ti hapen negociatat apo të pranohemi në BE unë edhe nëse nuk e pranon ai, do ti jap dekoratën e “Urdhërit të Skënderbeut”. Ku të dija unë se ne që ishim përkrah Kroacisë, dhe para Malit të Zi, e Serbisë, dhe tani diskutojmë çështje për të cilat për Shqipërinë nuk duhej të ishin as në axhendë kombëtare as ndërkombëtare. Ndaj për dekoratën bëhuni gati, sepse edhe edhe nëse nuk e pranon unë do tia akordoj

Bashën jo se ka braktisur institucionet, as Monikës sepse i ka dhënë mbështetje Lulit.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *