Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Përdhùnoi për 48 orë shqiptaren/ Pòlicia greke arrèston “Dragoin e Kavos”, u nxjerr nga gremina 200 metër (EMRI)

Policia greke ka arrèstuar një 47-vjeçar në Korfuz të akuzuar për pèrdhunime të shumta. I etiketuar nga shtypi grek si “mònstra” i Korfuzit, ai u arrèstua gjatë një aksioni të madh policor ditën e sotme, dhe lokalizimi i tij u bë i mundur edhe falë ndihmës së qenve të policisë.

47 vjeçari Dimitris Aspiotis, i cili për 48 orë përdhùnoi një shqiptare në një kasolle në ishullin e Korfuzit është pikasur nga policia greke. Ai u pa nga një kalimtar i rastit, i cili njoftoi policinë, ndërsa u angazhuan forca të policisë dhe zjárrfikëses për kapjen e tij, pasi fshihej në një greminë me 200 metër lartësi.

Mediat lokale shkruajnë se në momentin e arrèstimit, 47-vjeçari ka qenë i armátosur. Operacioni policor për arrèstimin e tij nisi pas zhdùkjes 2-ditore të një gruaje 34-vjeçare me origjinë shqiptare pak ditë më parë. Partneri i saj kishte ngritur alarmin për zhdùkjen e shqiptares. Ajo u gjet nga forcat policore pas denoncimit të partnerit.

Në polici, 34-vjeçarja kishte deklaruar se ishte rrèmbyer nga 47-vjeçari, ishte mbajtur pèng, kërcènuar dhe përdhùnuar nga i ashtuquajturi “mònstra” i Korfuzit. Gruaja shqiptare iu nënshtrua një ekzaminimi mjekësor dhe rezultoi se kishte shenja të abùzimit sèksual.

Një media greke kontaktoi disa ditë më parë me 47-vjeçarin për ta pyetur lidhur me akùzat e bëra ndaj tij. Ai hodhi poshtë të gjitha pretendimet. 47-vjeçari është person me precedent pènal dhe i akùzuar e dènuar edhe vite më parë për përdhùnimin e disa turisteve nga Britania e Madhe.

Edhe pse u dènua në vitin 2012 me 53 vite vite bùrgim, shtypi grek shkruan se ai u la i lirë në Gusht të vitit 2019 në kuadër të ligjit “Paraskevopoulos”, një ligj i kontestuar shpeshherë në Greqi dhe që krijonte lehtësi për të dënùarit me aftësi të kùfizuara, të mitur dhe shtetas të huaj.

Aspiotis njihet edhe me nofkën “Drago ii Kavos”, pas përdhùnimit të 6 britanikeve, ndërsa u dënùa me 52 vite bùrg në vitin 2010, por shfrytëzoi një ligj të kohës në Greqi dhe në vitin 2019 doli nga bùrgu.

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *