Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Dënohet me 8 vite burg dhe 25 vite jashtë politikës ish-presidenti, e fundos kontrata 7.5 milionë dollarëshe

Një gjykatë e Ekuadorit dënoi të martën ish presidentin Rafael Correa me tetë vjet burg pasi e gjeti atë fajtor për akuzat e korrupsionit.

Correa, e cila ishte në detyrë nga 2007 deri në 2017, u largua nga Ekuadori tre vjet më parë dhe tani jeton në Belgjikë.

Ai dhe 19 të tjerë, përfshirë nënkryetarin e tij i cili është në burg për një rast tjetër korrupsioni, u akuzuan se pranuan ryshfete 7.5 milion dollarë në këmbim të kontratave publike për të financuar fushatat elektorale të partisë së tij midis 2012 dhe 2016.

Gjykata gjithashtu ndaloi Correa të marrë pjesë në politikë për 25 vjet.

Prokuroria akuzoi Correa se po drejtonte një “strukturë kriminale” dhe kërkoi dënimin maksimal.

Ish udhëheqësi ka mohuar akuzat e prokurorisë, duke thënë se ato janë një sulm politik nga Presidenti aktual Lenin Moreno, i cili Correa fillimisht e mbështeti në vitin 2017.

“Epo, kjo është ajo që ata po kërkonin: duke përdorur drejtësi për të arritur atë që ata kurrë nuk mundën në kutinë e votimit. Jam mirë. Unë jam i shqetësuar për kolegët e mi,” tha Correa në llogarinë e tij në Twitter.

Mbrojtja e tij i tha Reuters se do të apelojë vendimin e gjykatës.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *