Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Del data, ja kur do t’i hapë kufijtë ajror, detar dhe tokësor Greqia me Shqipërinë dhe vendet e BE-së

Fluturimet ndërkombëtare nga Italia, Spanja dhe Hollanda në Aeroportin Ndërkombëtar të Athinës do të lejohen nga 15 qershori, si pjesë e planit të vendit për të rihapur kufijtë e saj, tha të Premten Ministri i Turizmit, Haris Theoharis.

Njoftimi ishte pjesë e një skeme më të gjerë për fazën tjetër të rihapjes së Greqisë e cila parashikon rifillimin e të gjitha fluturimeve ndërkombëtare për në aeroportin e Selanikut nga 15 qershori përveç atyre nga Italia, Spanja, Hollanda, Britania, Turqia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut.
Fluturimet nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut në Aeroportin Ndërkombëtar të Athinës do të lejohen vetëm për “udhëtim thelbësor”.

Theoharis tha se tragetet e huaja janë të ndaluara të hipin në portet greke ndërsa anijet e kënaqësisë lejohen me vetëm ekuipazh në bord.

Sa i përket mbërritjeve në tokë, ato do të lejohen nga Bullgaria që nga 15 qershori, por do të mbeten të ndaluara për Turqinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut (me përjashtim të udhëtimeve afariste absolutisht të nevojshme). Këto kufizime do të hiqen më 1 korrik për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ndërsa situata me Turqinë do të rishikohet në 30 qershor.

Nga 1 korriku, të gjitha ardhjet ndërkombëtare do të lejohen në të gjitha aeroportet Greke dhe trageteve të huaja do të lejohen të hipin në portet greke.

Pasagjerët që mbërrijnë në aeroportet e Athinës dhe Selanikut midis 15 dhe 30 qershor nga aeroportet që nuk janë në një listë të vendeve të hartuara nga Agjensia Evropiane e Sigurisë së Aviacionit, ku niveli i infeksionit koronavirus vlerësohet të jetë i ulët, do t’i nënshtrohen testeve të rastit dhe do të karantinohen për një ditë në pritje të rezultateve, dhe për gjithsej 14 ditë nëse rezultatet janë pozitive. Për fluturimet nga Italia, Spanja dhe Hollanda, testet do të bëhen për të gjithë pasagjerët.

Pasagjerët që vijnë nga 1 korriku nga të gjitha destinacionet do t’i nënshtrohen testeve të rastësishme dhe do të përballen me një karantinë 14-ditore nëse rezultatet janë pozitive. Të gjithë pasagjerët do të jenë të detyruar të plotësojnë një formular elektronik me të dhënat e kontaktit të tyre në Greqi.(M.H/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Pas rritjes së rasteve të reja dhe vdekjeve nga COVID 19 a mendoni se qeveria dhe Komiteti Teknik duhet të ashpërsojnë masat antiCovid?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *