Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Damian Gjiknuri bën ofertën ‘bombë’ ndaj opozitës, jap dorëheqjen nëse…

Bashkëkryetari i Komisionit parlamentar për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka lëshuar një deklaratë të papritur pas reagimit të djeshëm të Bashës kur tha se nuk mund të ulemi8 në tryezën e diskutimit në një komision që drejtohet nga dikush që rezulton në përgjime për manipulimin e rezultaeve zgjedhore.

Gjiknuri tha se është i gatshëm të rishikojë postin si bashkëkryetar të këtij komisioni nëse opozita joparlamentare pranon të jetë pjesë e tryezës.

“Jam i gatshëm të rishikojë postin tim si bashkëkryetar i reformës zgjedhore nëse opozita jo parlamentare pranon të jetë pjesë e tryezës. Problemet janë më të thella. Kriza politike si po e thonë edhe partnerët është krijuar për shkak të frikës ë opozitës për të marrë pjesë. Kushti i vetëm për mua është që të jenë pjesë e Reformës Zgjedhore. Kanë të drejtën e Vetos edhe pa qenë në parlament. Lidhur me këtë kemi marrë kritika edhe nga opozita jo parlamentare

Gjiknuri hap rrugen per dialog?

Publiée par Fax Web sur Jeudi 19 septembre 2019

Nga oborri i selisë blu, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është përgjigjur ftesës së hapur të kryeministrit Edi Rama për uljen në tavolinë të të gjithë aktorëve politik, në kuadër të realizimit të Reformës Zgjedhore.

Basha tha ndër të tjera se Rama nuk mund të fshihet pas fletë-rrufeve dhe se opozita nuk mund të pranojë ftesat e dikujt të kapur në përgjime për manipulimin e zgjedhjeve.

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar dje një ftesë publike krerëve të opozitës jashtëparlamentare, ku iu kërkon dialog për Reformën Zgjedhore.

Rama shprehet se pavarësisht kundërshtive tashmë të njohura, ka vend ende për dialog në interes të vendit.

Sidoqoftë, përtej skajshmërisë së dallimeve tona, ne as nuk e kemi zgjedhur njëri-tjetrin dhe as nuk e zhbëjmë dot ekzistencën e njëri-tjetrit. Pra jemi të dënuar të bashkëjetojmë pavarësisht jopëlqyeshmërisë reciproke, për sa kohë të tjerët, zgjedhësit, na kanë dhënë mandate përfaqësimi, disave për të qeverisur e disave për të bërë opozitë”, shkruan Rama në letrën e tij publike. (lexo këtu letrën e plotë)

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *