Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Çfarë po bënte Trump kur ndodhi vrasja e Sulejmanit, zbulohet detaji komik

Një sulm me dron nga SH.B.A. i urdhëruar nga Presidenti Donald Trump në një aeroport në Bagdad ka vrarë një komandant të lartë iranian I cili ka ngjallur një  përshkallëzim të madh të tensioneve rajonale që kanë hedhur Teheranin kundër Uashingtonit dhe aleatëve të tij në Lindjen e Mesme.

Pentagoni të enjten konfirmoi vrasjen e Kasem Sulejmanit, i cili si kryetar i Forcave Quds të Revolucionit Islamik (IRGC) u bë arkitekti i konflikteve të prokurorit të Teheranit në Lindjen e Mesme. Aksioni u krye me një dron, tha një zyrtar amerikan i mbrojtjes CNN. Abu Mahdi al-Muhandis – nënkryetari i Forcave të Mobilizimit Popullor Irakian të mbështetur nga Irani (PMF) gjithashtu u vra, sipas një deklarate nga PMF, e cila tha se dyshja “u martirizuan nga një sulm amerikan”, shkruan CNN, transmeton Faxweb.al

Administrata Trump e shikonte Sulejmanin si një vrasës të pamëshirshëm, dhe Pentagoni të enjten e fajësoi atë për qindra vdekje të amerikanëve dhe aleatëve të tyre në disa sulme muajt e fundit.

“Gjeneral Sulejmani po zhvillonte në mënyrë aktive plane për të sulmuar diplomatët amerikanë dhe anëtarët e shërbimit në Irak dhe në të gjithë rajonin,” tha Pentagoni në një deklaratë, duke e quajtur akionin “veprim mbrojtës vendimtar” që synon të frenojë sulmet e ardhshme iraniane.

Pentagoni fajësoi Sulejmanin dhe forcën e tij Quds për sulme në bazat e koalicionit në Irak muajt e fundit, përfshirë grevën e 27 dhjetorit që arriti kulmin me vdekjen e një kontraktori amerikan dhe personelit irakian. Ai gjithashtu u fajësua për sulmin e ambasadës amerikane në 31 dhjetor dhe përveç qindra të vrarëve në kohën e tij si komandant, mijëra të tjerë u plagosën, tha Pentagon.

CNN ka zbuluar edhe një detaj që ka të bëjë me vendodhjen e Presidentit Amerikan në momentin kur është bërë ekzekutimi i armikut të madh të Amerikës. Sipas medias prestigjioze, në momentin që u përhap lajmi për vrasjen e Kasem Sulejmanit, presidenti Trump ishte duke darkuar te klubi i tij në Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, i rrethuar nga miq të vjetër, të cilëve po u shërbehej qofte dhe akullore nga restoranti i tij.

Pasi dolën raportet fillestare, Trump ndau një cicërimë të shkurtër që përbëhej vetëm nga një imazh i flamurit amerikan. Më vonë, Trump cicëroi se Soleimani “duhej të ishte marrë shumë vite më parë” dhe se ai ishte “i urryer dhe i frikësuar” brenda Iranit.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *