Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Shifra tronditëse nga Japonia/ Numri i vetëvrasjeve vetëm në një muaj, tejkalon vdekjet Covid të të gjithë 2020-tës. Pse gratë janë më të prekura

Të dhëna shokuese janë ato që vinë nga Japonia ku numri i vetëvrasjeve në muajin Tetor, ia ka kaluar numrit të vdekjeve nga Covid, përgjatë të gjithë vitit 2020. Sipas CNN, i cili citon statistikat e qeverisë në Japoni, në muajin Tetor vranë veten 2.153 persona, ndërkohë që numri i vdekjeve nga Covid gjatë gjithë këtij viti ka qenë 2.087.

Ekspertët kanë paralajmëruar se pandemia mund të çojë në një krizë të shëndetit mendor. Papunësia masive, izolimi shoqëror dhe ankthi po u shkaktojnë dëme të mëdha njerëzve në mbarë botën.

Japonia është një nga disa ekonomitë kryesore që zbulon të dhëna për vetëvrasjen, në ndryshim nga SHBA psh, ku numri i vetëvrasjeve nuk është përditësuar që prej vitit 2018.

Të dhënat japoneze mund t’u japin vendeve të tjera njohuri për ndikimin e masave pandemike në shëndetin mendor dhe cilat grupe janë më të prekshmet.

“Ne as nuk kishim një bllokim, dhe ndikimi i Covid është shumë minimal krahasuar me vendet e tjera … por përsëri ne shohim këtë rritje të madhe të numrit të vetëvrasjeve,” tha Michiko Ueda, një profesor i asociuar në Universitetin Waseda në Tokio, dhe një ekspert për vetëvrasjet.

“Kjo sugjeron që vendet e tjera mund të shohin një rritje të ngjashme ose edhe më të madhe të numrit të vetëvrasjeve në të ardhmen.”

Japonia ka kohë që lufton me një nga nivelet më të larta të vetëvrasjeve në botë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në vitin 2016, Japonia kishte një normë vdekshmërie vetëvrasëse prej 18.5 për 100,000 njerëz, e dyta pas Koresë së Jugut në rajonin e Paqësorit Perëndimor dhe pothuajse trefishoi mesataren vjetore globale prej 10.6 për 100,000 njerëz.

Ndërsa arsyet e shkallës së lartë të vetëvrasjes në Japoni janë komplekse, orët e gjata të punës, presioni i shkollës apo izolimi social.

Por për 10 vitet para vitit 2019, numri i vetëvrasjeve ishte në rënie në Japoni, duke rënë në rreth 20,000 vitin e kaluar, sipas ministrisë së shëndetësisë – numri më i ulët që kur autoritetet shëndetësore të vendit filluan të mbajnë regjistra në 1978.

Pandemia duket se e ka përmbysur këtë trend dhe rritja e vetëvrasjeve ka prekur në mënyrë disproporcionale gratë. Edhe pse ato përfaqësojnë një përqindje më të vogël të vetëvrasjeve totale sesa burrat, numri i grave që i japin fund jetës po rritet.

Në tetor, vetëvrasjet midis grave në Japoni u rritën gati 83% krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar. Për krahasim, vetëvrasjet meshkuj u rritën pothuajse 22% gjatë së njëjtës periudhë kohore.

Ka disa arsye të mundshme për këtë. Gratë përbëjnë një përqindje më të madhe të punëtorëve me kohë të pjesshme në hotele, shërbime ushqimore dhe industri me pakicë – ku pushimet nga puna kanë qenë të thella.

Në një studim global me më shumë se 10,000 njerëz, 27% e grave raportuan sfida të rritura me shëndetin mendor gjatë pandemisë, krahasuar me 10% të burrave.

(E.K/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *