FlashKulturëTe FunditTe Gjitha

Çfarë bënte Enver Hoxha me figurat e njohura të historisë, i fshihte edhe nga fotot

Rregjimi komunist ka qenë i egër aq sa edhe në fotografitë historike fshiheshin figurat e njohura të historisë. 

“Krahasimi i fotografive origjinale me retushimet, te cilat jane prodhuar gjate sistemit monist ne Shqiperi. Ne fotografi jane fshire personalitete te jetes politike e patriotike shqiptare, te cilet u denuan pas Clirimit me burgime, internime dhe vrasje.”, shprehet Niko Kotherja teksa poston edhe fotot.  (J.V/Faxweb)

“Retushim fotografik ne Shqiperine komuniste: zhduket luftetari dhe patrioti i madh Mihal Ballkameni nga fotografia e hyrjes se cetave patriotike ne Korce me 1912. Mihal Ballkameni u vra mizorisht ne burgun famekeq te Burrelit me 1948, si damkosur si “Armik i Popullit”.

“Retushim fotografik ne Shqiperine komuniste: njollosen me te bardhe portretet e Pandeli Cales (ne dritare) dhe te Lef Nosit (ne ballkon), ne fotografine monumentale te pervjetorit te pare te Pavaresise ne Vlore, me 1913.”

“Retushim fotografik ne Shqiperine komuniste: zhduken nga ballkoni antaret e kabinetit te Ismail Qemalit, si dhe pjesemarresit e tjere qe duken ne dritare ne pamjen origjinale. Kjo foto e montuar, ka qarkulluar neper revista e libra ne fundvitet `50 dhe me pas ne vitet `60”. (J.V/Faxweb)

Fjalët Kyce

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.