Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashJetë dhe stilPolitikëShëndetiTe FunditTe Gjitha

Bilanc i frikshëm viktimash midis 1.235 të lënduarish në Rripin e Gazës, kryeministri izraelit pralajmëron që sulmet do të vazhdojnë me “forcë të plotë”

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Gaza tani qëndron në 197 vetë, përfshirë 58 fëmijë dhe 34 gra, me 1,235 të plagosur, sipas ministrisë së shëndetit të kontrolluar nga Hamas.

Izraeli thotë se dhjetëra militantë janë mes të vdekurve, dhe operacioni ushtarak i tij kundër militantëve palestinezë të Hamasit në Gaza do të vazhdojë “me forcë të plotë”, siç ka thënë Kryeministri Benjamin Netanyahu.

“Ne po veprojmë tani, për aq kohë sa është e nevojshme, për të rivendosur qetësinë … Do të duhet kohë,” paralajmëroi z. Netanyahu.

Zyrtarët e Gazës thanë se 42 persona, përfshirë 16 gra dhe 10 fëmijë, vdiqën në sulmet e fundit ajrore izraelite.

Dhjetë persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë në sulmet me raketa ndaj Izraelit që nga e hëna, tha Izraeli.

Ndërkohë, Këshilli i Sigurimit i KB zhvilloi një takim urgjent, me ndërmjetësues ndërkombëtarë që shpresonin të ndërmjetësonin një armëpushim.

Sekretari i Përgjithshëm i KB António Guterres hapi takimin duke e përshkruar dhunën si “krejtësisht të tmerrshme” dhe tha se luftimet duhet të ndalen menjëherë.

Sulmet ajrore izraelite goditën një rrugë të zënë në Gaza menjëherë pas mesnatës të së Dielës, duke shkaktuar shembjen e të paktën tre ndërtesave dhe dhjetëra vdekje.

Hamas nisi breshëri raketash drejt Izraelit jugor brenda natës dhe gjatë pasdites.

Miliona izraelitë u grumbulluan në dhoma të sigurta ose strehimore ndërsa sirenat u ndezën. Palestinezët gjithashtu u përpoqën të merrnin masa paraprake, por në Rripin e Gazës të mbushur dendur dhe me burime të dobëta, shumë nuk kishin ku të shkonin.

Riyad Eshkuntana i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ai i vuri vajzat e tij për të fjetur në një dhomë të shtëpisë së tij që ai mendonte se ishte më e largëta nga shpërthimet. Vetëm një nga vajzat e tij, Suzy, gjashtë, mbijetoi natën. Gruaja e tij dhe tre fëmijët e tjerë vdiqën.

“Unë vrapova për të parë vajzat”, tha Z. Eshkuntana. “Gruaja ime u hodh ajo përqafoi vajzat për t’i marrë ato nga dhoma, pastaj një sulm i dytë ajror goditi dhomën … Tavanet u shkatërruan dhe unë isha nën rrënoja”.

Ushtria izraelite më vonë tha se ishte kryer një sulm ndaj një sistemi militar tuneli në zonë. Tunelet u shembën dhe shtëpitë e sipërme gjithashtu u shembën, duke çuar në viktima civile të paqëllimta, tha ajo.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.