Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Bëri bustin e senatorit Bob Dole, Bill Clinton i shkruan letër skultporit

ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA’së), Bill Clinton, i ka dërguar letër skulptorit Luan Mulliqi, i cili sot ka bërë zbulimin e skultpurës së Senatorit Bob Dole në Prishtinë.

Në letrën e tij Bill Clinton, e quan Luan Mulliqin madhështor dhe e ka falënderuar atë për një skulpturë që ia ka dhuruar sa ishte në Kosovë në qershor të vitit të kaluar.

”I dashur Luan, para se të kalojnë shumë kohë, unë dua të falënderoj për skulpturën tuaj të bukur që ma dhatë, gjatë kohës sa isha në Kosovë në qershor. Ishte një nder për mua që të ju takoj ju dhe djalin tuaj, ndërsa isha atje për të festuar 20 vjetorin e paqes dhe për të zbuluar skulpturën tuaj madhështore të Sekretare Albright”, ka shkruar Clinton në letrën e tij drejtuar Mulliqit.

Clinton dhe Mulliqi ishin takuar në Prishtinë, në qershorin e vitit të kaluar, ku edhe ashtu siç u tha në letër skulptori kosovar i kishte dhuruar presidentit amerikan një skulpturë. Luan Mulliqi është skulptor dhe piktor i njohur nga Gjakova.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *