BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Autobuzi përfundon në greminë, 25 persona të vdekur

Një autobus ra 200 metra në një luginë, duke lënë 25 persona të vdekur pas një përplasjeje që përfshin dy kamionë, njoftoi policia boliviane të hënën.

Autobusi po përpiqej të arrinte një kamion në natën e së dielës kur u rrëzua në një tjetër në veri të La Paz, tha shefi i policisë Yuri Calderon.

“Kjo është arsyeja pse automjeti humbi kontrollin dhe u përplas mbi shkëmbin duke rënë në 200 metra lartësi”, tha Calderon, i cili fillimisht tha se kishin vdeklur 17 persona.

“Ne po rimarrim trupat, tani po flasim rreth 25 të vdekur dhe 24 të plagosur, të cilët janë transferuar në spitale të ndryshme”, tha shefi i patrullimit të autostradës Fernando Rojas, i cituar nga agjencia e lajmeve Fides,.

Presidenti i Bolivisë Evo Morales, i cili po viziton Argjentinën, deklaroi në Twitter për shoferët e autobusëve se ky është një moment reflektimi që shërben të tregojnë më shumë kujdes.

“Shumë i pikëlluar për aksidentin e tmerrshëm që ndodhi në rrugën La Paz-Yungas. Ngushëllimet tona për të afërmit e të ndjerëve. Drejtuesit e vëllait tonë ju kërkojmë që të jeni gjithmonë të kujdesshëm, sepse kujdesi për jetën është gjëja më e rëndësishme”.

Autobuzi, i drejtuar nga Totai, po udhëtonte në veri nga La Paz, kryeqyteti administrativ, në qytetin Amazon të Rurrenabaque.

Aksidentet automobilistike në Bolivin janë të shpeshta të cilat kanë patur vazhdimisht balance tragjike për shkak të rrugëve pa standarte.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Palët politike u ulën në tavolinë për Reformën Zgjedhore, mendoni se është arritur një marrëveshje mes liderëve kryesorë dhe për çështje të tjera?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *