Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Kushton nga 6 500 deri në 10 000 dollarë dhe vrèt deri në 800 m, super snájperi i përdorur në atèntatin ndaj Ardjan Çapjas

Hetimet kanë zbuluar detaje të reja nga ngjarja e sotme në Elbasan ku mbeti i plá.gosur Ardian Çapja, ngjarje e ndodhur rreth orës 09:25. Çapja, është qè.lluar me ár.më nga largësia me qëllim elimínimin fizik nga një largësi e pazakontë për ármë të rèndomta. Ka qenë një sná.jper mjaft i avancuar, i cili u gjet i djè.gur në makinën e brá.ktisur të aten.tátorëve disa minuta pasi tèntuan të vrí.snin objektivin e tyre.

Ndërsa gjatë ndërhyrjes së zjá.rrëfikëses mbeti i plá.gosur edhe një punonjës pasi mendohet se plù.mbat që ndodheshin brenda ármës apo edhe mjetit kanë shpè.rthyer. Mësohet se Snájperi i përdorur është model, “Sako TRG M10.338 Lapua Magnum”, 27 mm, prodhuar në Finlandë, i cili shquhet në saktësinë e tij për shèn.jestrimin e objektivave disa qindra metra larg.

Çapja u qèllua nga 250 metra largësi me sná.jperin që mund të vrá.së deri në 800 metra ndërsa plù.mbat e kanë kapur në shpatull duke i shkaktuar një plá.gë të madhe e për pasojë po lù.fton me jetën tek Traù.ma në Tiranë. Specifikat/ “Sako TRG M10 .338 Lapua Magnum” 27 mm mund të qè.llojë objektivat e tij deri në 800 metra dhe ka “nam” të mirë në botë për saktësinë.

Ar.má kushton nga 6 500 deri në 10 000 dollarë në tregun e rregulluar të ár.mëve, ndërsa mendohet se në tregun e zi ai shkon edhe më tepër. Vetë kostoja e kësaj ár.me tregon se ate.ntáti ndaj Ardjan Çapjas është i mirëorganizuar dhe financuar nga personazhe me fuqi financiare. Sná.jperi në fjalë peshon mesatarisht 6.5 kilogram. Mbushja bëhet manualisht dhe në ká.rikator mban 9 ose 11 fish.èkë në varësi të specifikave që kërkon blerësi.

Fax News ka mësuar detaje të reja mbi plá.gosjen e Ardian Çapjas. Anëtarët e grupit të Çapjave kanë lëvizur gjatë ditës së sotme me automjete të ndryshme, dy prej tyre me targat TR 1318 U dhe AB613BA, të cilët kanë qëndruar pranë banesës së Çapjave.

Një person i veshur si punonjës llaçi ka zbritur nga një automjet “Range Rover” i pó.licisë dhe është larguar me vrap drejt banesës se Çapjave ku dhe ka qëndruar për pothuajse një orë. Armá tip Sná.jper e gjetur në makinën e djè.gur, ka pasur Nr 388 dhe pjesa tjetër ka qenë e fshirë.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *