Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Apeli pranon kërkesën e Bushatit dhe Shkullakut, shfuqizohet vendimi për sekuestrimin e serverave

Gjykata e Posaçme e Apelit ka pranuar kërkesën e gazetarëve Andi Bushati dhe Armand Shkullaku, duke hequr kështu vendimin për sekuestrimin e serverave të Lapsi.al.

Pas publikimit të lajmit nga Lapsi.al se PS-ja posedon një databazë me të dhëna konfidenciale të votuesve në Tiranë dhe e përdor për qëllime elektorale, Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar së bashku me Prokurorinë kanë vendosur të sekuestrojnë serverat e portalit.

Mirëpo, Gjykata e Strasburgut për të Drejtat e Njeriut urdhëroi Gjykatën e Posaçme për Korrupsion dhe Krim të Organizuar të mos sekuestrojë serverat e Lapsi.al.

Ditën e sotme është zbardhur dhe vendimi i Apelit të Posaçëm që i ka dhënë të drejtë ankimimit të drejtuesve të Lapsi.al dhe i ka hequr sekuestron serverave të Lapsi.al.

“Menjëherë pas vendimit të Strasburgut, drejtuesit e Lapsi.al apeluan vendimin. Ishte ky argumenti kryesor që Gjykata e Apelit të Posaçëm për të mos vendosur sekuestron e serverit të Lapsi.al. Gjykata e Strasburgut për të Drejtat e Njeriut urdhëroi që të mos jepej ky vendim”, raportoi gazetari i Fax News, Elis Myrta.

(E.H/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.