Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Infektime rekord, por vdekjet nga COVID 19 bien pikiatë në Angli (Shifrat e një jave)

Anglia ka regjistruar numri më të ulët të vdekjeve që nga marsi i këtij viti nga COVID 19 kur u regjistrua piku i të infektuarve dhe vdekjeve.

Një total prej 78 personash vdiqën nga Covid-19 në javën që përfundon me 4 Shtator, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare (ONS). Ulja shënon një rënie prej 23 përqind nga java e kaluar, kur u regjistruan 101 vdekje.
Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Angli dhe Uells ka rënë gjithashtu nën mesataren pesë-vjeçare për herë të parë në një muaj, duke rënë 15.7 përqind nën mesataren e pritur.

Shifrat qeveritare tregojnë se vdekjet ende nuk duhet të rriten në përputhje me rastet në rritje, të cilat janë dyfishuar në hapësirën e një dy javësh – rreth 3,000 britanikë tani po testojnë pozitivisht çdo ditë, por vetëm 12 po vdesin, mesatarisht.

Ka pasur 57,528 vdekje në Mbretërinë e Bashkuar ku koronavirusi u përmend në certifikatën e vdekjes, duke përfshirë 52,420 në Angli dhe Uells, 4,231 në Skoci dhe 877 në Irlandën e Veriut.

Statistikat ONS të lëshuara sot zbuluan gjithashtu se gripi dhe pneumonia ishte fajtori për rreth 12.8 përqind të të gjitha vdekjeve në te gjitha vdekjet shtatë ditore, dymbëdhjetë herë më shumë sesa koronavirusi (1 përqind).

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *