Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Angli/ Shqiptarët veprojnë me prèrje kòke nëse u merr drògën dhe pròstitutat

Me plazhe të shkëlqyera, bare të mbushura dhe një jetë magjepsëse, Costa del Sol duket gjithnjë ëndrra e pushimeve, por nën sipërfaqe shtrihet bota e errët e lùftërave të përgjákshme të bándave.

Nga gjuajtjet brutale me ármë, deri te ekzekutimet e planifikuara dhe metodat e tòrturës “mesjetare”, bándat nga e gjithë bota po gdhendin destinacionin popullor të festave duke ‘vendosur rezultatet’ në një betejë të vazhdueshme.

Vetëm disa ditë më parë, një burrë britanik u qëllùa disa herë me plùmba në këmbë, ngjarje siç thuhet ndodhi për larje hesapesh. Dhe kjo erdhi ditë pasi gjashtë britanikë u mbajtën u mbajtën pèng me thíkë në Mijas Costa, në të cilën një njeriu i dolën zòrrët përjashtë.

Kjo ka ngjallur fríkën se lùftërat brùtale që kanë pllakosur zonën me vite mund të rriten përsëri, pasi Spanja fillon të heqë bllokimet mes pándemisë së korònavirusit. Sùlmet e kaluara, shumica e të cilave janë ndezur për çështje dròge, kanë shkaktuar njerëz të vrárë në garazhet e tyre, ‘të gjunjëzuar’ dhe madje edhe të shqyer në pjesën e gojës, e njohura si ‘buzëqeshje Glasgoë’, që do të thotë se viktímat çahen nga pjesa e gojës deri në zonën e veshit.

Gazetari i pavarur Giles Brown, 52 vjeç, i cili ka jetuar jashtë Marbella për 30 vjet, thotë se sulmet e fundit janë një jehonë shqetësuese për shumë para tyre. “Është shenjë për mua se gjërat po kthehen në normale në Marbella, në një mënyrë të keqe,” i thotë ai Sun Online.

“Me atë që u qëllua djali ditën tjetër, dhe një goditje me thikë në bregdet ditën kur njerëzit u lejuan të dilnin për herë të parë, ishte një lëvizje pak më shumë dhe kështu njerëzit fillojnë të hakmarren ndaj njëri-tjetrit. Të shtënat ishin një paralajmërim – nëse nuk do të ishte, ai do të vdiste.”

Sipas statistikave të Ministrisë së Brendshme të Spanjës, pati 25 vrasje vitin e kaluar në provincën e Malaga – së bashku me 24 vrasje të mbetura në tentativë – me numrin e përgjithshëm të krimeve të kryera nga 80.1174, nga 79.225 një vit më parë. “Ata qëlluan shokun tim në garazhin e tij”.

Brown thotë se luftërat e bandave janë përkeqësuar në mënyrë të vazhdueshme vitet e fundit – një vëzhgim shqetësues që mbështetet nga autori dhe gazetari holandez Ivo Teulings, 52 vjeç, i cili jeton në Malaga dhe ka hulumtuar disa nga krimet më tronditëse të dorës së parë, për librin e tij ‘Costa del Coke’.

“Ka kaq shumë njerëz të përfshirë tani në luftërat e bandave – rusë, shqiptarë, kolumbianë, venezuelianë, marokenë, anglezë, irlandezë, të gjithë duan një pjesë të tortës,” thotë Teulings. “Ka shumë para për të fituar. Ekonomia e drogës në Kosta del Sol vlen më shumë sesa turizmi, jozyrtarisht “.

Broën thotë se ndërsa luftërat e terrenit kanë vazhduar me vite, ka pasur më shumë “larje hesapesh” së fundmi. Dhe një incident i tillë ishte vrasja e mikut të tij Marco Yaqout vitin e kaluar, i cili u qëllua për vdekje në garazhin e tij.

Yaqout, pronar i një klubi nate, u qëllua disa herë nga një atentator në pritje pasi ai e futi në garazhin e vilës së tij dykatëshe në orët e para të 21 janarit të vitit të kaluar. Shqiptarët, bullgarët dhe rumunët jan mjeshtra të trafikimit të seksit dhe prostitucionit.

Së pari filluan të raportojnë për një rritje të bandave rumune, bullgare dhe shqiptare në zonë në 2017-18, dhe ata besohet të jenë akoma atje. “Shumica e bandave rumune merren me trafik seksi,” thotë Teulings.

Në vitin 2017, 13 gra u shpëtuan nga policët pasi shkatërruan një unazë bullgare prostitucioni dhe arrestuan 34 anëtarë të dyshuar. Një operacion i ngjashëm në shënjestër të grave rumune u realizua në shkurt të vitit 2018 dhe dërgoi në burg dy vëllezërit që e krijuan atë për më shumë se 100 vjet.

Gangsterët shqiptaro-kosovarë, shumë prej tyre ish-ushtarakë, gjithashtu janë arrestuar vitet e fundit për drejtimin e ekipeve profesionale të vjedhjeve nëpër vilat bregdetare. Ndërkohë, sipas Olive Press, një burrë bullgar u gjet i vdekur në një hendek në tetor të vitit të kaluar. Një bullgar tjetër u arrestua më vonë në janar për vrasjen.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *