Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Abuzoi seksualisht me 60 të mitur, klerikut katolik i zbulohet skandali pas vdekjes

Të paktën 60 fëmijë u abuzuan nga Marcial Maciel, themeluesi i rendit ultra-konservator Katolik Legjionarët e Krishtit, dhe këtë e tregoi një hetim i bërë publik së fundmi

Raporti, botuar nga grupi romak katolik, thotë se 33 priftërinj me urdhër abuzuan të paktën 175 të mitur që kur u themelua në 1941.

Në vitin 2006, Maciel u urdhërua të tërhiqej në një jetë të pendesës pas vitesh akuzash për abuzim seksual të të miturve.

Ai vdiq dy vjet më vonë, në moshën 87 vjeç, pa u përballur me akuzat e tij.

“Ndoshta ka më shumë raste abuzimesh sesa ato në raport dhe statistikat do të duhet të azhurnohen rregullisht,” thuhet në raport.

Ai shtoi se kishte filluar një proces i “dëmshpërblimit dhe pajtimit” me 45 viktimat.

Sipas raportit, gjashtë nga 33 priftërinjtë e akuzuar vdiqën pa u gjykuar, një u dënua, dhe një aktualisht është në pritje të gjykimit – dhe “tashmë i është hequr nga statusi klerik”.

18 të tjerë janë akoma pjesë e organizatës, por ato janë larguar nga detyrat ku ndërveprojnë me publikun ose me fëmijët.

Raporti shtoi se 14 nga 33 priftërinjtë ishin gjithashtu vetë viktima, për të cilat thuhet se nxirrte në pah “zinxhirët e abuzimit”, ku “një viktimë e një Legjionari, me kalimin e kohës, bëhet nga ana e tij një agresor

Disa burra akuzuan publikisht Maciel para vdekjes së tij për sulme seksuale ndaj tyre ndërsa ata ishin në një seminar nga vitet 1940 deri në vitet 1960.

Në kohën kur ai e mohoi ashpër, duke thënë në 2002: “Unë kurrë nuk u angazhova në një lloj sjelljeje të neveritshme që këta njerëz më akuzojnë”, shkruan BBC transmeton Faxweb.al.

Në vitin 2006, Papa Benedikti XVI e urdhëroi atë të tërhiqej si kryetar i Legjionarëve të Krishtit për akuzat, të cilat ishin injoruar nga paraardhësi i tij Papa Gjon Pali II kur ato dolën për herë të parë.

Pas vdekjes së Maciel në 2008, u zbulua se ai pati lindur edhe disa fëmijë.

Të martën, Papa Françesku deklaroi se rregulli i fshehtësisë pontifike nuk do të zbatohej më për abuzimin seksual të të miturve.

Kisha më parë rrëzoi çështjet e abuzimit seksual në fshehtësi, në ato që thoshte se ishte një përpjekje për të mbrojtur privatësinë e viktimave dhe reputacionin e të akuzuarve.

Tani janë hequr kufizimet për ata që raportojnë abuzim ose thonë se kanë qenë viktima.

Masa është krijuar për të përmirësuar transparencën dhe aftësinë e policisë dhe autoriteteve të tjera juridike civile për të kërkuar informacione nga Kisha.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *