Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashJetë dhe stilTe FunditTe Gjitha

4 gabimet që bëni kur nisni një dietë dhe nuk ju lejojnë të humbisni peshë

Pjesëmarrësit e një studimi për rëndësinë e një diete dhe rutinen e vakteve humbën mesatarisht 3.1 kg (6.8 lbs) pas 12 javësh. Ajo që është më e rëndësishmja është që ata zvogëluan rrezikun e tyre për diabet dhe sëmundje të zemrës.

Të gjithë duhet të ndjekim një rutinë të ngrënies dhe t’i përmbahemi zakoneve të shëndetshme, pa pasur nevojë të kufizohemi në një lloj specifik të ushqimit. Ne kemi bashkuar një listë të këshillave që mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni peshën tuaj pa e stresuar veten. Ja çfarë mund të bëni për të transformuar trupin tuaj!

Pini 9 gota ujë në ditë/ Para së gjithash, duhet të pini një gotë ujë 30 minuta para ngrënies. Një pjesë e hulumtimit që është kryer tregoi se kjo nxit humbjen e peshës me 44% për 3 muaj.

Së dyti, rekomandohet të keni 12-13 gota ujë për burrat dhe 9 gota për gratë në ditë. Ky zakon ju mban të hidratuar dhe ju ndihmon të heqni qafe toksinat që janë armiqtë tanë kur përpiqeni të humbni peshë. Për më tepër, kjo ju bën të ndjeheni më pak të uritur.

Mos kini frikë nga avokadot/ Fasulet e zeza, avokadot, brokoli, mollët dhe karrotat të gjitha kanë një përbërës të veçantë që quhet fibër e tretshme. Nuk është vetëm mirë për të qëndruar në formë, por edhe për shëndetin tuaj në përgjithësi. Zvogëlon rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Një studim zbuloi se për çdo rritje në 10 gramë të kësaj fibre, yndyra e trupit tuaj zvogëlohet me 3.7%. Rekomandohet të keni 25-38 gram në ditë.

Mos u ulni përballë ushqimit të shfaqur në restorante/ Duket e thjeshtë, por shumë prej nesh ndoshta nuk e praktikojnë këtë. Nëse do të uleni përpara një tortë të këndshme për një kohë të gjatë, dëshira juaj për ta pasur atë do të rritet.

Është më mirë të uleni me kurriz në një restorant ose një kafene, në mënyrë që të mos shikoni nga rreshtat e pafund të artikujve të shijshëm ushqimor.

Merrni mjaftueshëm vitaminë D/ Drita e diellit ka një efekt pozitiv në humbjen e peshës. Kjo ndodh për shkak të vitaminës D. Një studim tregoi se, pas ndjekjes së 4,659 grave për 4 vjet, nivelet më të larta të kësaj vitamine lidhen me më pak shtim në peshë.

Në rast se nuk merrni rreze dielli, ju mund të filloni të përdorni suplemente. Gjithashtu të uleni jashtë për 10-15 minuta çdo mëngjes mund të jetë shumë efektive.

Kini një shumëllojshmëri të ushqimeve/ Ne priremi të humbasim interesin për një aromë specifike, kjo është arsyeja pse, pasi të hamë një vakt të madh, kemi akoma një vend për ëmbëlsirë.

Për të shpëtuar nga mbingrënia, është më mirë të konsumoni pjesë të vogla të ushqimeve të ndryshme për një vakt, kështu që të mund të shijoni shije të ndryshme dhe nuk ndiheni super të ngopur. Dhe është gjithmonë më mirë të përdorni një pjatë të vogël. Një shembull i mirë mund të jetë një mëngjes turk, me shumë pjata të vogla dhe një larmi ushqimesh./Supershendeti

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *