Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


KryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

20 vite nga Otranto, Rama ndan dhimbjen me familjarët dhe nuk harron kryefjalën: Reforma në Drejtësi!

Sot bëhen 20 vite nga tragjedia e Otrantos që ndodhi me emigrantët në Vlorë. Në fjalën e tij të rastit Rama shprehu ngushëllimin për viktimat e kësaj tragjedie dhe sërish i’u rikthye kryefjalës së tij ‘Reforma në Drejtësi’.

‘’Patjetër që tragjedia ka pasur reagimin e saj edhe në anën tjetër të Adriatikut siç dëshmon edhe prania këtu e një artisti të njohur. Vepra e tij që titullohet ‘Anije Mbytja’.

Mjafton që të kujtojmë foton e djaloshit të shtrirë në rërë në brigjet e Turqisë në kërkim që të kalonte detin, tregon që ky fenomen ende ndan botën e varfër nga bota e pasur.

Vetëm dy persona u ndëshkuan nga kjo tragjedi, dhe kjo nga ana e palës italiane. Ndërkohë që ne jemi dëshmitarë që drejtësia në vendin tonë është përmbytëse pasi piramidat që pushtuan vendin kthyen në tragjedi.

Është e padrejtë që t’i thuash një 20 vjeçari që rri prit sa të vinë mundësitë te fshati yt’’ u shpreh Rama.

Kryeministri vuri theksin te zbatimi i Reformës në Drejtësi dhe sesi kjo do të reflektohej në të gjitha sferat shoqërore. (E.K/SHUPLAKA)

 

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.