Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

130 punonjës kërkojnë pagën e lùftës, ja zgjidhja që marrin nga kreu i Tatimeve në Vlorë

Rreth 130 punonjës së fasonerisë së këpucëve në Vlorë, kanë dalë sot sërish në protestë përpara prefekturës, për shkak se nuk kanë marrë pagën e luftës, dhe nuk kanë asnjë mundësi se me çfarë të ushqehen.

Një pjesë e përfaqësuesve të këtyre punëtorëve kanë pasur një takim me drejtorin e tatimeve Vlorë Bledar Taushani. Sipas kreut të Tatimeve Vlorë aplikimi i datës për pagën e luftës ka nisur pasi fasoneria në fjalë ka bllokuar punën, kjo ka sjellë dhe mos marrjen e pagës së luftës megjithate një ditë më parë kanë ndryshuar dhe kriteret e përfitimit.

Me vkm e një ditë më parë të gjithë punonjësit do ta përfitojnë atë, në fazën e dytë të shpërndarjes nga ana e Ministrisë së Financave. Taushani ka sqaruar se pas disa ditësh ne llogaritë e tyre do kaloj paga e luftës, pas ndryshimeve në Vendimin e Këshillit të Ministrave.

Duhet thënë se shumë prej punonjësve nde nuk kanë marrë pagë lufte, edhe pse tashmë kanë kaluar muaj që nga nisja e pandemisë, dhe gjithë këtë periudhë kohe e kanë kaluar në vështirësi të mëdha ekonomike.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *