Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Zuckerberg jep 1 milion dollar për një super ‘ scan’ që ‘shikon’ në detaj trupin e njeriut

Fondacioni bamirës i Mark Zuckerberg dhe gruas së tij Priscilla Chan ofron një milion dollarë për projektin kërkimor Evropian që ka zhvilluar një teknikë të re të tomografisë me rreze X (e quajtur HiP-CT) për të parë brenda trupit të njeriut me një rezolucion të paprecedentë. Teknologjia u zhvillua falë burimit më të ndritshëm të rrezeve X në botë dhe tashmë ka bërë të mundur që të bëhet një ‘udhëtim haluçinator’ brenda mushkërive të një viktime me Covid-19, duke treguar dëmin e shkaktuar nga SarsCoV2 me një specifikim dhjetëra herë më të lartë se ai i një skanimi të zakonshëm CT.

Rezultatet paraprake të studimit mbi mushkëritë e sëmura janë përkthyer në një animacion 3D: videoja, e publikuar në YouTube nga sinkrotroni ESRF, tregon deformime në bronke dhe alveola pulmonare dhe bën që i gjithë rrjeti i enëve të gjakut të organit të jetë i dukshëm, deri në kapilarë të vegjël të përfshirë në shkëmbimin e gazit në alveola.

Pjesët e mushkërive të mbushura me ajër janë të theksuara në enët e gjakut blu, të lira në të kuqe dhe enët e gjakut të bllokuara në të verdhë: edhe një provë tjetër se si ndryshimet në rrjetin vaskular luajnë një rol qendror në sëmundje.

Projekti i hulumtimit, i cili mund të sjellë një pikë kthese të vërtetë në studimin e trupit të njeriut dhe sëmundjeve të tij, koordinohet nga Paul Tafforeau i Facility European Synchrotron Radiation Facility (ESRF) së bashku me Peter Lee dhe Rebecca Shipley të University College London. Thelbësore për realizimin e tij ishte azhornimi i fundit i supermikroskopit Evropian ESRF: duke kushtuar 150 milion euro, ai lejoi të instalonte burimin më të ndritshëm të rrezeve X të marra ndonjëherë (Burim jashtëzakonisht i shkëlqyeshëm, Ebs), bazuar në një ide të fizikantit italian Pantaleo Raimondi.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *