Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Zjarr në rafinerinë gjigande të naftës në Indonezi, evakuohen afro 1.ooo persona dhe dëmtohen rëndë 5 të tjerë. Ja sa miliarda litra naftë dhe benzinë ruheshin në fabrikë

Zjarri, i cili plagosi rëndë pesë persona dhe nxiti evakuimin e qindra banorëve aty pranë, është lokalizuar dhe mund të shuhet sot, tha presidenti i Pertamina.

Zjarri, i cili nxiti një evakuim të banorëve aty pranë dhe e detyroi ndërmarrjen të ndalojë operacionet në rafineri, është lokalizuar dhe mund të shuhet sonte, tha Drejtori i Presidentit të Pertamina Nicke Widyawati në një konferencë televizive nga vendi. Shkaku i zjarrit që preku katër depozita në kompleks është ende i panjohur, tha ajo.

Videot e shpërndara në platformat e mediave sociale treguan flakë dhe tym duke dalë drejt qiellit të natës. Deri në 912 njerëz që jetojnë në një fshat afër uzinës në Java Perëndimore u evakuuan, thanë autoritetet lokale. Pesë persona u plagosën rëndë, disa pësuan lëndime të lehta ndërsa disa u raportuan të zhdukur, sipas autoriteteve.

Zjarri shpërtheu në orën 12:45 të mëngjesit me orën lokale, tha Mulyono, drejtori i kompanisë për logjistikën, zinxhirin e furnizimit dhe infrastrukturën, në të njëjtën ngjarje. Pertamina do të mbështetet në furnizime nga rafineritë e tjera të tilla si Cilacap dhe Trans-Paqësor Petrokimike Indotama për të përmbushur kërkesën për karburant nga terminalet në Cikampek në West Java dhe Plumpang në Xhakarta që furnizohen nga rafineria, shtoi ai.

Kompania pret që situata në Balongan të kthehet në normalitet në katër-pesë ditët e ardhshme, tha Mulyono, por nuk dha hollësira.

Rafineria Balongan filloi punën në 1994, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Antara. Ajo ka një kapacitet rafinimi prej rreth 125,000 fuçish në ditë, me prodhimin e saj të orientuar drejt karburanteve të pastra siç është benzina. Kompleksi ka 72 serbatore me kapacitet total prej 1.35 milion kilolitra, tha Widyawati.

Rezervat e benzinës në të gjithë vendin qëndronin në 10.5 milion fuçi, të mjaftueshme për të mbuluar 27-28 ditë konsum, tha Mulyono. Ka 8.8 milion fuçi naftë, ose konsum me vlerë 20 ditore, dhe 3.2 milion fuçi karburant të ruajtur, shtoi ai.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.