Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Zbulohet kërkesa e vrasësit, hetuesit dalin në përfundimin se arma e gjetur në vendin e ngjarjes nuk i përket Klodian Rashës

Gjykata e Tiranës ka hedhur shortin dhe ka caktuar trupën gjykuese që do shqyrtojë çështjen ndaj ish efektivit Nevaldo Hajdaraj i akuzuar për vrasjen e Klodian Rashës. Seanca e parë e kësaj çështjeje do zhvillohet më 29 prill në orën 12:30, me kryesuese gjyqtaren Armela Hasantari.

Gjykata pritet të vendosë mbi kërkesën e Hajdarajt që procesi ndaj tij zhvillohet me gjykim të shkurtuar. Po kështu Hajdaraj me kërkesë të mbrojtësve të tij ka kërkuar edhe ndryshim të akuzës, nga ajo e vrasjes me dashje, në vrasje në kapërcim të kufijve të mbrojtjes së nevojshme. Sipas prokurorisë Nevaldo Hajdaraj e ka kryer krimin me dashje dhe për këtë ndaj tij është ngritur akuza e vrasjes me dashje.

Fillimisht ai u arrestua me akuzën e vrasjes ne kapërcimin kufijve te mbrojtjes se nevojshme, akuzë për të cilën ai kërkon të gjykohet. Ndërsa hetimet zbuluan se vrasja është me dashje dhe mund te evitohej.

Përsa i përket amës së gjetur në vendin e ngjarjes, hetuesit kanë dalë në përfundimin se ajo nuk i përket Rashës, nga ku rezulton se 25-vjeçari ishte i paarmatosur, pasi në armën e gjetur 100 m larg vendngjarjes, është një model pistolete turke sportive, në të cilën nuk janë gjendur as gjurmë ADN-je dhe as gishtërinjsh të viktimës.

Organi i akuzës është tashmë i bindur në lidhje me këtë fakt, pas zbardhjes me detaje të pamjeve të kamerës se një garazhi aty pranë që e ka fiksuar të gjithë ngjarjen. Sipas pamjeve filmike, të cilat ndodhen edhe në dosjen hetimore, shihet qartë që efektivi i policisë fillimisht e ka kapur prej krahu të riun, por pasi ai i ka shpëtuar atij nga dora polici ka qëlluar me armë duke e lënë të vdekur.

(R.G/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

  • Koalicioni i udhëhequr nga PD (54%, 14,099 Votes)
  • PS (28%, 7,420 Votes)
  • Nuk do të votoj (9%, 2,298 Votes)
  • LSI (5%, 1,276 Votes)
  • Të tjera (4%, 1,060 Votes)

Total Voters: 26,153

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.