Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaEkonomiFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Vlera e Bitcoin-it arrin shifra marramendëse ndërsa Coinbase përgatitet të bëhet publike. Ja sa i ka shkuar çmimi kriptovalutës

Cryptocurrency Bitcoin ka arritur vlerësimin më të lartë të saj ndonjëherë, duke tejkaluar 63,000 $, ndërsa shkëmbimi i kriptovalutave Coinbase përgatitet të dalë në treg sot më vonë.

Coinbase, shkëmbimi më i madh i Bitcoin në llojin e tij, është përgjegjës për dhjetëra miliona përdorues të kriptovalutave të përdoruesve dhe është porti i parë i thirrjes për shumë fillestarë kripto kur bëhet fjalë për blerjen e monedhave dixhitale.

Me vlerë më shumë se 1.6 miliardë dollarë dhe përgjegjës për 56 milion klientë me pakicë, suksesi i mundshëm i Coinbase shihet i lidhur me suksesin e vetë kriptomonedhës.

Listimi publik i platformës së tregtisë së kriptomonedhave në SH.B.A. është gjithashtu hera e parë që një biznes i kriptovalutave ka dalë në publik – e cila është një arsye që çmimi i Bitcoin është rritur në vlerë, sipas ekspertëve.

Por ka një sasi të madhe pasigurie rreth biznesit, e cila përmban rrjedha të të ardhurave të huaja për botën tradicionale të biznesit. Megjithatë, pavarësisht pasigurisë për të ardhmen e Coinbase dhe Bitcoin, të dy kanë rritur në vlerë një sasi të madhe që nga fillimi i pandemisë, pasi investitorët kërkojnë investime në ‘strehë të sigurt’ dhe dynden drejt teknologjive të reja, si NFT të ‘koleksioneve dixhitale’.

Kriptomonedha, si një e tërë gjithashtu është rritur në vlerë, duke kaluar përtej markës 1.45 trilionë £ – më e lartë se vlera e Facebook dhe Google së bashku. Ndërsa disa analistë mendojnë se tubimi do të vazhdojë, të tjerët kanë paralajmëruar një flluskë, të nxitur nga spekulime të shfrenuara, së shpejti do të shpërthejë.

Pavarësisht paralajmërimeve, megjithatë, shumë kompani të mëdha janë përfshirë me teknologjinë e re financiare, si PayPal dhe Visa duke integruar pagesa kripto në platformat e tyre.

Bitcoin është një lloj kriptomonedhe, e cila është një monedhë virtuale ose dixhitale – si një version online i parave të gatshme. Funksionon pa një bankë qendrore dhe zakonisht shkëmbehet nga personi në person kur shitet ose shkëmbehet, pa ndonjë që punon ndërmjet tyre për të lënë pas dore transaksionin. Disa njerëz pëlqejnë faktin që Bitcoin nuk kontrollohet nga qeveria ose bankat.

Ajo u lançua për herë të parë në 2009 dhe vlera e tij është luhatur gjatë 12 viteve të fundit. Njerëzit mund të gjurmojnë pronësinë e tyre të Bitcoin duke përdorur një portofol kriptovalutë, e cila është një mënyrë dixhitale për të shkëmbyer pagesa, por ajo është dhe e lehtë për tu gjurmuar pasi detajet ruhen në një libër të quajtur blockchain, i cili është i arritshëm për publikun dhe përfshin të gjitha transaksionet e konfirmuara. Vlera e kriptovalutës luhatet gjatë gjithë kohës në një mënyrë të ngjashme me monedhat më konvencionale.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.