Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Vjedhja e të dhënave, Shehi: Big Brother i paligjshëm i dirigjuar nga Rama, SPAK të hetojë, demokracia në rrezik

Një skandal të paprecedentë e ka cilësuar Dashamir Shehi, vjedhjen e të dhënave personale të qytetarëve shqiptarë nga Partia Sociliste.

Në një komunikim me ndjekësit në facebook, kandidati i opozitës për deputet, Dashamir Shehi theksoi se jemi përballë një paligjshjmërie, që vë në rrezik demokracinë.

Sipas Shehit zyrtarët e lartë të drejtësisë edhe pse  dalin si tifozë të Ramës, duhet të zbatojnë ligjin dhe të nisin hetimet për vjedhjen e të dhënave nga institucionet shtetërore.

”Sot e dje, kemi informacion për vjedhjen e të dhënave përmes E-albania dhe zyrave të shtetit që duhet të mbrojë informacionet tona. Kompanitë ja dorëzojnë partisë socialiste të dhënat tonë, ky është një akt I shëmtuar.Të dhenat personale merren nga zyrat  e shtetit, mund të bëhen dhe krime me këto të dhëna, kush mban përgjegjësi.Edi Rama s’ka më shpresë  ai dhe shpura e tij duan të kontorllojnë çdo votë. Janë të përshfirë në këtë skanda  drejtorë, të shtetit, vllnetarë, që dalin me listë në dorë për të çertifikyar këto të dhëna. Duan të identifikojë të dhënat e rivalëve, në mënyrë që të tentojnë ti blejë, t’i dhunojë. Kjo kalon përtej zgjedhjeve, është  bërë “Big Brother”, shkelje ligji e rëndë, duhet të merren hetues e prokurorë. Shume prej këtyre prokurorëv klaisifikohen si socialistë nga këto të dhëna. Në radhë të parë është shkelje ligji, imoralitet, rrezik për demokracinë. Nëse kjo punë intesifikohet, s’ka më jetë private. Ka njerëz me hallë që nyk përballen dot me presionin politik. Përpara disa halleve koha ka treguar ka treguar se shqiptarët e shesin votën. Ky skandal tregon fundin e Edi Ramës, qytetarët të reagojnë, Rama po dhunon privacinë tonë. Do ftoja një kategori që bëjnë shkrime për demokracinë, intelektualrët të reagojnë. Të marrin të dhënat në mënyrë të fshehtë, si të quajnë, çfarë mendon, përdoren teknologji  modrrne për të të vjedhur  të dhënat. Zotërinjtë e drejtësisë figurojnë se janë  mbështetës të PS, unë bësoj se ata do rrespektojnë ligjin. Ata figurojnë si tifozë të Edi Ramës, qytetarë bëhuni vigjilentë për lirinë tuaj”, deklaroi Shehi.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

  • Koalicioni i udhëhequr nga PD (54%, 13,758 Votes)
  • PS (28%, 7,213 Votes)
  • Nuk do të votoj (9%, 2,242 Votes)
  • LSI (5%, 1,238 Votes)
  • Të tjera (4%, 1,033 Votes)

Total Voters: 25,484

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.